Ujmujący głos prezentera radiowego, którym jest… Nienaganne maniery, poczucie humoru oraz wprost niezwykła kreatywność. Człowiek kochający scenę – Piotr Grzyb – nie tylko na niej śpiewa i gra, ale także podejmuje się innych rozmaitych wyzwań.

Piotr Grzyb
fot. materiał własny Piotra Grzyba

Piotr Grzyb & Zupa Grzybowa –  zespół wykonujący muzykę autorską. Wydał dwie płyty CD: Namiętności, Minęło lat dwadzieścia. Został utworzony z inicjatywy Piotra Grzyba w 2014 roku w Ostrołęce.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Pierwsza płyta pt. Namiętności ukazała się w 2015 roku. Tekst piosenki Za rękę napisała Maria Dłuska a pozostałych piosenek Kazimierz Dłuski, muzykę skomponował Piotr Grzyb. Druga krążek pt. Minęło lat dwadzieścia ukazał się w 2020 r. i zawierał dziesięć piosenek do tekstów sześciu poetów, w tym aktor, Leszek Zduń. Muzykę skomponował Piotr Grzyb. Tytułowy utwór znalazł się na płycie Serce dla serca wraz z piosenkami artystów takich jak: Izabela Trojanowska, Ich Troje, Krystyna Tkacz, Krzysztof Antkowiak, Golec uOrkiestra, Kayah, Irena Santor, Grażyna Szapołowska.

Piosenki Zupy Grzybowej grają rozgłośnie w całej Polsce i za granicą: Radio Praga, Radio Doxa, Radio Gniezno, Radio Zawiercie, Radio Jasna Góra, Radio Akadera, Radio Gdańsk, Radio Lublin, Wietrzne Radio, Radio Malbork, Radio Ziemi Wieluńskiej, Radio Poznań, Radio Niepokalanów, Radio Wnet, Radio EM, Radio Sudety, Nowe Radio, Radio Opole, Radio Nadzieja, Radio Kraków, Polskie Radio 910 New York (USA), Radio TOP Manchester (Anglia), Polskie Radio 1030 Chicago (USA). Grupa gościła także w programie Pytanie na śniadanie.

Agnieszka: Podobno już jako dziecko wiedziałeś, że gitara to Twoje przeznaczenia. Pierwsza była tekturowa, a sceną stanowiło łóżko…

Piotr Grzyb: Tak, od dziecka lubiłem muzykę. W moim rodzinnym domu często dało się ją usłyszeć. Kiedy koledzy interesowali się samochodami, ja marzyłem o dużej scenie. Na początku było nią łóżko, a za instrument robiła wycięta z kartonu gitara.

Kiedy dostałem swoją pierwszą elektryczną gitarę – dużą rosyjską skrzypcówkę, wszystko zaczęło się zmieniać, chociaż wtedy bardziej od muzyki, którą jeszcze mało znałem, interesował mnie splendor towarzyszący gwiazdom.

Najpierw był zespół Ergo…

Piotr Grzyb: Najpierw było kilka zespołów, z którymi uczyłem się grać. Pierwszy poważny stanowił KEFIR. Wtedy zaczęły się przeglądy muzyczne i różne koncerty już na scenach, o których marzyłem jako dziecko. Natomiast zespół ERGO stanowił formację założoną przez Łukasza Fijałkowskiego w Toruniu. Wydałem z nim dwie płyty CD i trzy winyle. Tak naprawdę to była grupa, w której „liznąłem” muzycznej fantazji. Byliśmy gośćmi rozgłośni radiowych i TV, nagraliśmy też klipy, które można znaleźć na YT, a nasze płyty do dziś są w sprzedaży popularnej sieci sprzedającej nie tylko płyty. Informacje na temat tego zespołu można znaleźć w Wikipedii.

W roku 2014 założyłeś w Ostrołęce grupę pod nieprzypadkową nazwą Zupa Grzybowa

Piotr Grzyb: Tak, wróciłem z Torunia do rodzinnego miasta i oczywiście chciałem dalej grać. Tym razem postawiłem na piosenki Bułata Okudżawy, Aloszy Awdiejewa i innych tego typu artystów. Zebrałem kolegów i razem zaczęliśmy muzykować. Z czasem odezwał się do mnie nasz ostrołęcki poeta Kazimierz Dłuski, z którym zacząłem współpracę, a jego teksty znajdują się na pierwszej płycie pt. Namiętności. Później przyszedł czas na drugą. Znalazły się na niej teksty różnych poetów w tym jeden mój. Obecnie pracujemy nad trzecim krążkiem. Nagraliśmy też dwa klipy. Jeden z nich z Larysą Tsoy laureatką The Voice of Senior .

Ty jesteś kompozytorem i wokalistą w grupie. Kto jeszcze wchodzi w jej skład?

Piotr Grzyb: W podstawowym składzie jest Adam Wołosz – basista, Artur Kaliszewski –

gitara, śpiew i Tomasz Rybacki – perkusja oraz instrument perkusyjne. Jak to w „zupie” bywa, są też różne inne składniki, nadające smak… (śmiech!)

Rok 2015 to wspomniana już płyta Namiętności, w 2020 wydaliście Minęło lat dwadzieścia i teraz kolej na trzeci krążek, który niebawem się ukaże. Jaka jest jego muzyczno-tekstowa zawartość?

Piotr Grzyb: Trzecia płyta będzie inna niż dwie pozostałe, chociaż tamte też mocno różnią się od siebie. Tym razem pojawią się nieco mocniejsze brzmienia, a teksty do większości utworów napisałem sam. Płyta powinna ukazać się wiosną 2023 roku.

Na początku października tego roku zespół nagrał piosenkę pt. Podły czas.

Piotr Grzyb: Głównym powodem powstania utworu jest oczywiście wojna na Ukrainie. Czułem, że dobrze byłoby jakoś zjednoczyć się z naszym wschodnim sąsiadem; stworzyć kawałek, który chwyci za serca i pokaże ogrom nieszczęścia. O napisanie tekstu poprosiłem Leszka Zdunia, aktora znanego m.in. z wielu seriali. Bardzo się ucieszył i powiedział, że ma pomysł. Jest to rozmowa matki z synem. Tekst wyjątkowo poruszający. Następnie skomponowałem muzykę i przy współpracy z kolegami z zespołu Zupa Grzybowa oraz zgościnnym udziałem Marka Karolskiego i Magdaleny Konieczek udało się spiąć wszystko razem. Do tego świetnie wpisała się Larysa Tsoy, czyli finalistka The Voice of Senior, która jest Ukrainką. Przyjęła zaproszenie do projektu i pięknie zaśpiewała.

Zupa Grzybowa dociera do serc, porusza swoim “smakiem” zmysły, koncertuje w kraju i za granicą. Spodziewałaś się takiej popularności zespołu.

Piotr Grzyb: To miłe, że polubiły nas rozgłośnie nie tylko w Polsce, ale i w Stanach czy Anglii. Nasza publiczność jest mocno zróżnicowana wiekowo, a to za sprawą nietrzymania się przez zespół jednego gatunku muzycznego. Cieszymy się z takiego obrotu sprawy i postaramy nie zawieźć słuchaczy kolejnymi propozycjami muzycznymi.

Plany koncertowe zespołu? Marzenia do spełnienia?

Piotr Grzyb: Marzyłem jako dziecko, gdy skakałem z gitarą po łóżku, a dziś realizuję założone plany z nadzieją, że nie robię tego tylko dla siebie, a moja twórczość daje ludziom emocje – czasem radość, czasem łzy…

Oprócz tego, że grasz i śpiewasz, jesteś również kierownikiem działu promocji w Radiu “Oko” oraz prezenterem radiowym.

Piotr Grzyb: Tak, radio to moja kolejna pasja. Jestem prezenterem, ale też organizuję różnego rodzaju wydarzenia kulturalne.

Gdzie w Internecie można szerzej zapoznać się z Twoją twórczością?

Piotr Grzyb: Zapraszam do odwiedzania kanału Piotr Grzyb & Zupa Grzybowa na YouTube, Facebook i Spotify.

Dziękuję za rozmowę. I wraz z Twoimi fanami wyczekuję trzeciej płyty, o której, mam nadzieję, porozmawiamy szerzej na wiosnę!

- REKLAMA -