Najważniejsi są dla mnie ludzie i rozbudowa brygady. To w ludziach tkwi siła, dzięki której możemy służyć lokalnej społeczności. Chcę być dowódcą, który wzbudza zaufanie i daje przykład. Zdecydowanie bliższe mojemu sercu jest motto „za mną!” a nie „na przód!” – mówi nowy dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Zbigniew Targoński.

Płk Zbigniew Targoński nowym dowódcą wielkopolskiej „Dwunastki”
Płk. Zbigniew Targoński. Materiały prasowe – fot. DWOT

Pułkownik Zbigniew Targoński, to oficer z bogatym doświadczeniem w dziedzinie rozpoznania wojskowego. Podczas swojej służby zdobył również wysokie kompetencje z zakresu operacyjnego. 1 grudnia 2021 r. objął stanowisko dowódcy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Zobacz:   Zdali ostatni egzamin przed przysięgą

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, na Wydziale Inżynierii Wojskowej oraz Akademii Obrony Narodowej, gdzie ukończył studia magisterskie oraz Podyplomowe Studia Operacyjno-Taktyczne. Na swoim koncie ma także wiele kursów doskonalących. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 5. Brygadzie Pancernej „Skorpion” w Opolu.

Przez ponad 20 lat służył na stanowiskach dowódczo-sztabowych, w wojskach operacyjnych, w tym w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Pułkownik Targoński pełnił służbę także w Stanach Zjednoczonych w dowództwie Allied Command Transformation (czyli w Dowództwie ds. Transformacji).

Uczestniczył w misji stabilizacyjnej w Afganistanie, gdzie kierował żołnierzami polskimi i amerykańskimi. Jego zadaniem było prowadzenie analiz, które miały wspierać dowódcę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w prowadzeniu działań związanych ze stabilizacją bezpieczeństwa w prowincji Ghazni.

Zobacz:   Ferie z WOT 2024 - kolejna edycja przed nami

Od 2017 służył w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej.