Wielkopolscy terytorialsi mają nowego dowódcę. Jest nim płk Dariusz Wyrzykowski. W najbliższy poniedziałek przyjmie obowiązki dowódcy od płk Zbigniewa Targońskiego, aktualnego szefa sztabu DWOT.

Pułkownik Dariusz Wyrzykowski nowym dowódcą 12. WBOT
Pułkownik Dariusz Wyrzykowski – fot. DWOT

Dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej pułkownik Dariusz Wyrzykowski ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Rakietowych i Artylerii im. Józefa BEMA w Toruniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości w Poznaniu oraz Akademię Obrony Narodowej.

Po promocji oficerskiej został skierowany do służby w Żandarmerii Wojskowej na stanowisko dowódcy plutonu a następnie dowódcy kompanii oraz komendanta szkoły młodszych specjalistów. Kolejnym etapem była służba w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, gdzie zajmował wiele stanowisk dowódczych. Ostatnim zajmowanym tam stanowiskiem był komendant ośrodka szkolenia podstawowego. Następnie objął dowodzenie 125blp w Lesznie, który jest jednym z pododdziałów 12WBOT. Od 2022 roku – zastępca dowódcy brygady. Został m. in. odznaczony brązowym i srebrnym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” oraz „Za zasługi dla Obronności Kraju”, odznaką honorową Wojsk Lądowych, medalem „Pro Patria”.

Zobacz:   4. Rajd Motocyklowy Weteranów

Od 15. maja 2023 roku oficjalnie obejmie stanowisko dowódcy 12WBOT. Uroczyste przekazanie obowiązków odbędzie się o godzinie 10.00 w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Jednym z najważniejszych momentów w moim wojskowym życiu była decyzja o zmianie Rodzajów Sił Zbrojnych na WOT. Objąłem wówczas dowodzenie leszczyńskim batalionem, który miałem zaszczyt stworzyć od podstaw. 12WBOT to nie tylko etat, ale ludzie, którzy ją tworzą i wspólna misja, którą mamy do wypełnienia. Dowodzenie to odpowiedzialność za ludzi, to gorycz porażki i smak sukcesu. To esencja noszenia munduru. Cenię w moich żołnierzach wiedzę, kreatywność i chęć nieustannego samodoskonalenia. Szkolenie zawsze musi mieć swój bojowy charakter, bo tylko to jest gwarantem dobrego przygotowania do walki, a wysokie morale podwładnych jest nieodzownym tego elementem. Mam w Brygadzie silny zespół, na który mogę liczyć. To ludzie gotowi do pomocy lokalnym społecznościom. Wspólnie osiągniemy założone cele – pomaganie jest naturą Wielkopolan. Realizując swoje plany nie mogę zapomnieć o przeszłości, bo podtrzymywanie tradycji, jest stałym obowiązkiem dowódcy. – powiedział płk Wyrzykowski.

Komentarze