W Görlitz odbyło się spotkanie na którym omawiano transgraniczne projekty, które realizują i planują oba kraje. O tym jak będzie się rozwijał Geopark Łuk Mużakowa rozmawiano podczas konferencji „Wymiana doświadczeń w polsko-niemieckim obszarze powiązań”.
Historię założenia Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej „Geopark Łuk Mużakowa” zaprezentował dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, Radosław Brodzik. Do utworzenia EUWT samorząd lubuski dążył sześć lat. Polskę reprezentują w ugrupowaniu gminy Brody, Łęknica, Przewóz, Trzebiel, Tuplice, Żary, miasto Żary oraz województwo lubuskie.
EUWT zajmuje się m.in. promocją geoparku i podejmuje działania, które mają zwiększyć szanse na otrzymanie dofinansowania na jego rozwój z takich źródeł, jak np. Program Współpracy INTERREG. Dotacje pozwolą na tworzenie infrastruktury turystycznej powiązanej z minaobiektami geoparku i na rozbudowę bazy usługowej przeznaczonej dla odwiedzających.
Celem na kolejne lata działania EUWT jest np. rozbudowa i utrzymanie ścieżek rowerowych oraz szlaków geoturystycznych, a także planowanie kolejnych mostów dla rowerzystów i pieszych przez Nysę Łużycką. W najbliższym czasie planowana jest też uroczystość założenia organizacji. Ma odbyć się 9 września w Klein-Kölzig – głównej siedzibie EUWT.
Na spotkaniu zostały zaprezentowane również modelowe projekty polsko-niemieckie. Jest nim m.in. Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji. To wspólne biuro administracji miejskiej obu miast przygranicznych. Realizuje działania m.in. w obszarze rozwoju miasta i planowania przestrzennego, publicznej komunikacji i edukacji.
Kolejny wzorcowy projekt to przebudowa stacji uzdatniania wody w Pieńsku z wykonaniem sieci wodociągowej dla Gminy Neißeaue. Inwestycja polega na tym, że w Polsce oczyszczane są ścieki dla niemieckiej gminy.