Na terenie powiatu gryfickiego odnaleziono renesansową płytę nagrobną z końca XVI wieku, która została skradziona w 1999 roku z kościoła w Gębicach, znajdującego się w województwie lubuskim.

Renesansowa płyta nagrobna z kościoła w Gębicach odnaleziona po 25 latach - sensacyjne odkrycie w powiecie gryfickim
Renesansowa płyta nagrobna z kościoła w Gębicach odnaleziona po 25 latach – fot. Policja Zachodniopomorska

Na terenie powiatu gryfickiego odnaleziono renesansową płytę nagrobną z końca XVI wieku, skradzioną w 1999 roku z kościoła w Gębicach, w województwie lubuskim. Odkrycia dokonał kilka dni temu funkcjonariusz specjalizujący się w poszukiwaniu zaginionych zabytków, który otrzymał zdjęcia, na których rozpoznał charakterystyczną płytę renesansową. Po odczytaniu inskrypcji ustalono, że jest to płyta Christiny von Schöneich z domu von Panwitz, zmarłej w 1589 roku. Policja we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowym Instytutem Dziedzictwa (NID) potwierdziła, że płyta pochodzi z z kościoła w Gębicach, skąd została skradziona.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Ostateczne potwierdzenie tożsamości płyty nadeszło od Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Płyta była zarejestrowana jako zabytek decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze od 1975 roku. Wraz z płytą Christiny von Schöneich skradziono także płytę nagrobną jej męża, Philipa II von Schöneich.

Renesansowa płyta nagrobna z kościoła w Gębicach odnaleziona. Co dalej z zabytkiem?

Wyposażeni w pełną dokumentację, policjanci z KWP w Szczecinie oraz z Gryfic udali się na miejsce, gdzie znajdował się zabytek. Właściciel posesji wyjaśnił, że kupił płytę od handlarza w 2000 roku, lecz nie udało mu się jej sprzedać. Płyta została przewieziona do strzeżonego wirydarza katedry w Kamieniu Pomorskim, gdzie czeka na decyzje prokuratury i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze.

Christina von Schöneich była córką Antona von Panwitz (Pannwitz) z Kathel lub Katlow i urodziła ośmioro dzieci. Z kolei Philip II von Schöneich w latach 1520-1531 był właścicielem dóbr w Zajączku (Hasel Kreis Sorau) w powiecie żarskim . Rodzina von Schöneich posiadała te ziemie aż do 1864 roku.

- REKLAMA -

Komentarze