Spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowała, że rozpoczęła eksploatację złoża ropy i gazu ziemnego Kamień Mały. Nowa kopalnia ropy naftowej i gazu ziemnego znajduje się w województwie lubuskim, obsługująca je instalacja zapewni wydobycie ponad 24 tys. ton ropy i 3,6 mln m sześć. gazu rocznie.

Nowa kopalnia ropy naftowej i gazu ziemnego w woj. lubuskim. PGNiG rozpoczęło eksploatację złoża Kamień Mały
fot. Unsplash

Złoże Kamień Mały położone jest w gminach Słońsk i Górzyca w powiatach sulęcińskim i słubickim. Jego udokumentowane zasoby wydobywalne to ok. 0,7 mln ton ropy naftowej, której towarzyszy gaz ziemny w ilości ok. 130 mln m3. Podłączone są do niego cztery odwierty w tym trzy eksloatacyjne.

Jak tłumaczy PGNiG, wydobyta ze złoża ropa naftowa wraz z gazem ziemnym przesyłana jest rurociągiem do położonego 18 km dalej Ośrodka Grupowego Górzyca gdzie następuje rozdzielenie obu surowców. Następnie ropa transportowana jest autocysternami do ekspedytu kolejowego Barnówko a gaz ziemny, rurociągiem na instalację kopalini Zielin. Stamtąd, po doprowadzeniu do parametrów handlowych, trafia do sprzedaży.

Nowa kopalnia ropy naftowej i gazu ziemnego w Lubuskim jest jedną z 52 zarządzanych aktualnie przez PGNiG na terenie Polski. Prezes PGNiG zaznaczył, że dobrze rozwinięta infrastruktura w tej lokalizacji pomogła ograniczyć nie tylko wydatki, ale także zakres prac budowlano-instalacyjnych, zmniejszając tym samym wpływ inwestycji na środowisko.