Miłośnicy rolnictwa z pewnością lubią maszyny – legendy polskiego rolnictwa. Jedną z nich jest Poznaniak, czyli najpopularniejszy w Polsce siewnik. Czym charakteryzuje się to urządzenie? Czemu zawdzięcza swoją świetność? O tym wszystkim w poniższym artykule.

Poznaniak - powrót maszyny z lat 60. Jak się zmieniała?
fot. materiał promocyjny partnera

Odnowiony bohater lat sześćdziesiątych

Popularny Poznaniak był produkowany od lat 60. XX wieku, czyli od prawie 60 lat. Obecny siewnik mechaniczny Unia Poznaniak prezentuje się jednak inaczej niż jego poprzednicy. Nowy siewnik może się cieszyć nowoczesną i wyjątkowo lekką konstrukcją, dzięki której to świetnie nadaje się do pracy z agregatami uprawowymi zawieszanymi. Współcześnie produkowane są aż 3 rodzaje popularnego siewnika mechanicznego rodem z lat 60. Można je poszeregować według szerokości (3 m), przy czym największa skrzynia załadunkowa jest w stanie zmieścić ok. 500 l zboża. Dostępne są także szerokości 2,5 oraz 2,7 m. Przy najmniejszej szerokości Poznaniak może pomieścić ok. 330 l zboża, przy czym należy mieć na uwadze to, że wiele zależy od wersji maszyny. Dostępna jest wersja Poznaniaka z redlicami stopkowymi oraz z talerzowymi – maszyny noszą odpowiednio nazwy Poznaniak oraz Poznaniak D.

Wyposażenie nowych Poznaniaków – w wersji standard

Standardowe wyposażenie nowych siewników z rodziny Poznaniak przypomina to, które zostało zaproponowane przy siewnikach w serii Polonez. Obejmuje ono m.in. centralną regulację głębokości siewu czy też zagarniacz z indywidualnym dociskiem. Uwagę zwracają również dwuczęściowe, zintegrowane kółka wysiewające, które mają zastosowanie w przypadku zbóż oraz rzepaku, krata zamontowana wewnątrz skrzyni, a także centralny i indywidualny docisk redlic. Już sama lista standardowego wyposażenia siewników pokazuje, że mamy tutaj duże pole do popisu i całkiem spory obszar do indywidualnej regulacji działania maszyny w danych warunkach. Taka personalizacja sprzętu pozwala rolnikowi na dostosowanie urządzenia do indywidualnych potrzeb i rzeczywistych wymagań.

Opcjonalne wyposażenie, czyli dodatki do siewnika

Wyposażenie opcjonalne obejmuje m.in. komputer, który może usprawnić pracę rolnika. Dodatkowo dostępne są również spulchniacze śladów, znaczniki boczne hydrauliczne na siłownikach czy ścieżki technologiczne przedwschodowe hydrauliczne. Części do siewnika oraz innych maszyn rolniczych można zakupić bez wychodzenia z domu przez Internet. W sieci można również znaleźć ogłoszenia dotyczące sprzedaży używanych maszyn, w tym również siewników mechanicznych z grupy Poznaniak. Przed zakupem warto poznać opinie użytkowników konkretnych modeli oraz zapoznać się z cenami części.

Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany

Nowe siewniki mechaniczne z rodziny Poznaniaków cieszą się wyposażeniem w system dozowania nasion, który został wyprodukowany w oparciu o wytrzymały materiał. Dodatkowo zamontowany został podest oraz mocowanie brony zagarniającej na jednym elemencie. Z uwagi na to waga całego urządzenia została zmniejszona. Pisząc o zmianach nie można nie wspomnieć skrzyni przekładniowej, która została obudowana żeliwem. Dzięki tej operacji zwiększyła się precyzyjność maszyny w zakresie dozowania wysiewu. Ciekawą nowością jest również pokrycie skrzyni nasiennej wiekiem perforowanym.