Zwyżki to szeroka grupa maszyn, do których zaliczają się m.in. podesty masztowe, nożycowe oraz przegubowe. Te ostatnie swoją nazwę wzięły od ramienia z ruchomymi punktami – przegubami. Pozwalają na bezpieczne unoszenie ludzi i sprzętu na określoną wysokość nawet wtedy, gdy nie da się podjechać bezpośrednio pod miejsce wykonywania prac, np. blisko ściany budynku. Jak działają? Do czego się przydają? I jakie branże korzystają z nich najczęściej?

Jak działają zwyżki przegubowe?
fot. materiały partnera/envato.com

Sprzęt do pracy na wysokości powinien pozwalać przede wszystkim na sprawne, komfortowe i jednocześnie bezpieczne wykonywanie określonych zadań. Firmy z różnych branż, mając tą świadomość i chcąc zadbać o swoich pracowników, coraz częściej wynajmują lub kupują do swojej floty różnego rodzaju zwyżki.

Dużą popularnością cieszą się ładowarki teleskopowe, a także podesty ruchome o konstrukcjach nożycowych, masztowych, teleskopowych oraz przegubowych.

Jak działają te ostatnie?

Zwyżki przegubowe – sposób działania

Podnośnik przegubowy jest wyposażony w ramię – wysięgnik – z kilkoma ruchomymi punktami, dzięki którym może się zginać pod dowolnym kątem. Na końcu wysięgnika umieszcza się kosz przeznaczony do transportu ludzi, materiałów i sprzętu na określone wysokości.

Wtedy, gdy trzeba się dostać do miejsca znajdującego się w większej odległości od maszyny albo zlokalizowanego w pobliżu przeszkód takich jak np. belki stropowe lub nad nimi, np. nad ogrodzeniem, zwyżki przegubowe doskonale się sprawdzają.

Ramię ustawia się tak, żeby pracownicy z poziomu kosza byli w stanie wykonać prace montażowe, konserwacyjne i inne. Co ważne, w części maszyn wysięgnik może się obracać o 360 stopni, dzięki czemu nie trzeba przestawiać zwyżki – wystarczy przekręcić ramię.

Gdzie można kupić lub wynająć podnośniki koszowe przegubowe? M.in. w firmie Riwal (https://www.riwal.com/poland/pl-pl) działającej w Polsce od 2008 roku.

Rodzaje podnośników przegubowych

Jakie są rodzaje podnośników przegubowych? Ze względu na rodzaj napędu wyróżnia się maszyny spalinowe do używania na otwartych przestrzeniach, np. na placach budowy oraz elektryczne przeznaczone do stosowania w zamkniętych pomieszczeniach, np. halach sportowych albo magazynach.

Jeśli urządzenia mają pracować w trudnym terenie, można zamówić podnośniki z osią wahliwą i kołami terenowymi.

Ze względu na duży wybór maszyn na rynku, wysokość roboczą i zasięg da się stosunkowo łatwo dobrać, uwzględniając potrzeby swojej firmy.

Podnośniki przegubowe – najczęstsze zastosowania

Gdzie najczęściej można zobaczyć tego typu zwyżki? Na wspomnianych już placach budowy podczas przeprowadzania prac konserwacyjnych i remontowych zarówno w obiektach sportowych, jak i sakralnych, użyteczności publicznej itp., a także na planach filmowych przy kręceniu ujęć do filmów, seriali czy teledysków.

Poza tym podnośników przegubowych używa się w firmach zajmujących się pielęgnacją zieleni, w tym wycinką drzew, stawianiem scen na koncerty plenerowe, pomagającym w rozkładaniu instalacji czasowych – np. w budowie wesołych miasteczek oraz w tych specjalizujących się w przeglądach różnego typu instalacji.

Komentarze