Giełda od dekad przyciąga zarówno profesjonalnych i doświadczonych inwestorów, jak i osoby, które dopiero stawiają w tym świecie pierwsze kroki. Inwestowanie w akcje giełdowe jest niezwykle popularne, a rynek oferuje mnóstwo możliwości, co sprawia, że rozwija się w dynamicznym tempie. Kluczowe jest jednak poznanie zasad panujących na ten płaszczyźnie, w tym znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak i gdzie najkorzystniej handlować akcjami?

Akcje na giełdzie. Gdzie, jak i czy warto w nie zainwestować?
Materiały promocyjne partnera – fot. home.saxo

Akcje na giełdzie. Gdzie, jak i czy warto w nie zainwestować?

Od wielu już lat akcje na giełdzie to obok obligacji, walut czy kryptowalut jeden z najpopularniejszych instrumentów inwestycyjnych. Ogromne zainteresowanie handlem akcjami jest z pewnością spowodowane między innymi szeroką dostępnością tego rozwiązania. Obecnie giełda jest otwarta dla niemal każdego, niezależnie od poziomu doświadczenia czy wysokości kapitału początkowego. 

Jak inwestować w akcje giełdowe?

Akcje giełdowe to najkrócej mówiąc rodzaj papierów wartościowych, które są potwierdzeniem udziałów danego podmiotu w majątku spółek indeksowanych na giełdzie. Zasady dotyczące handlowania akcjami są ogólnie przyjęte i nie różnią się w zależności od tego, o jakim konkretnie rynku mówimy. Inwestować można między innymi przy użyciu kont maklerskich, ale świetną opcją jest także założenie konta na specjalnej platformie tradingowej. Dzięki temu uzyskuje się dostęp do światowych rynków, możliwość kontrolowania wszystkich swoich inwestycji z jednego miejsca, a także analizę raportów czy śledzenie zmian na rynku w czasie rzeczywistym. 

Handel akcjami – w jaki sposób się odbywa?

Inwestorzy mają tak naprawdę dwa wyjścia: bezpośredni zakup akcji lub zawieranie z brokerami kontraktów CFD. W pierwszej sytuacji mamy do czynienia z realnym nabyciem akcji giełdowych po danej cenie, wraz ze wszystkimi prawami, czyli głównie możliwością swobodnego zarządzania akcjami. Z reguły jest to działanie nastawione na inwestycję długoterminową i sprzedaż akcji z zyskiem. Jeśli natomiast chodzi o kontrakty CFD, pod pojęciem tym rozumiemy umowę, na mocy której trader zakłada się z brokerem o to, jak zachowa się kurs akcji. Wygrywa ten, który będzie mieć rację, przy czym operacja ma jedynie spekulacyjny charakter, ponieważ akcje nie zmieniają właściciela.   

Czy warto inwestować na giełdzie? 

Giełda daje sporo możliwości, ale zawsze trzeba pamiętać o ryzyku, jakie wiąże się z inwestowaniem w tego typu aktywa. To dlatego tak ważne jest przygotowanie odpowiedniej strategii i podejmowanie rozsądnych decyzji, pamiętając, że każda z nich pociąga za sobą określone konsekwencje.