Rosnąca inflacja i niestabilna sytuacja gospodarczo-polityczna powodują, że coraz więcej osób rezygnuje z lokowania oszczędności w bankach na różnego rodzaju lokatach czy kontach oszczędnościowych ze względu na to, że nie przynoszą one oczekiwanych zysków. W związku z tym coraz więcej osób interesuje się inwestycją w apartamenty. Jest to rozwiązanie, które zabezpiecza kapitał przez przed inflacją z uwagi na rosnące ceny takich nieruchomości, a dodatkowo jest inwestycją na przyszłość. Co warto wiedzieć na temat inwestowania w apartamenty? Podpowiadamy.

Inwestycja w apartamenty – co warto wiedzieć?
Materiały partnera – fot. freepik.com

Na czym polega inwestycja w apartamenty?

Obecnie coraz więcej osób jest zainteresowanych inwestycją w apartamenty ze względu na to, że jest to jeden ze sposobów lokowania kapitału w dość bezpieczny sposób, który umożliwia nam regularne generowanie zysków. Na rynku funkcjonuje wiele firm deweloperskich, które zajmują się budową apartamentów inwestycyjnych. Zazwyczaj tego typu obiekty umiejscawiane są w niezwykle atrakcyjnych lokalizacjach i wykonane są w bardzo wysokim standardzie. Z tego powodu inwestorzy mogą wykupić apartamenty nad jeziorem, na przykład na Warmii i Mazurach, ale również w górach czy nad morzem. 

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Deweloperzy zajmujący się sprzedażą apartamentów inwestycyjnych oferują swoim klientom kilka modeli biznesowych, dzięki czemu z takich obiektów możemy korzystać zarówno traktując je jako swój drugi dom jak i wynajmować, czerpiąc zyski z takiego działania o każdej porze roku.

Jakie modele biznesowe przewiduje inwestycja w apartamenty?

W zależności od konkretnej inwestycji, a także założeń dewelopera osoby, które decydują się na zakup apartamentów, mogą skorzystać z różnych modeli biznesowych. Wśród najpopularniejszych wymienia się jednak udział w pewnym przychodzie z wynajmu takiego mieszkania, a także jego zakup na potrzeby własne jako tzw. drugi dom. W tym pierwszym przypadku inwestor otrzymuje pewien procent przychodu z najmu apartamentu, który jest na przykład częścią luksusowego hotelu. W zależności od umowy może odliczyć nawet na 70% przychodów i nie musi zajmować się obsługą wynajmu, a także zarządzaniem apartamentem, ponieważ te kwestie spoczywają na operatorze hotelu. Dodatkowo wśród korzyści udziału w przychodach apartamentu można wymienić możliwość odzyskania 23% podatku VAT, a także wzrost wartości nieruchomości, który zabezpiecza kapitał przed inflacją. Inwestor może również liczyć na nielimitowany pobyt we własnym apartamencie.

Kolejnym, choć rzadziej stosowanym modelem biznesowym wybieranym przez inwestorów kupujących apartamenty, jest zakup takiej nieruchomości na potrzeby własne, a więc na przykład jako tzw. drugi dom. Wśród korzyści płynących z tego rozwiązania można wymienić przede wszystkim wzrost wartości nieruchomości w czasie, a także posiadanie własnego apartamentu będącego bezpieczną lokatą kapitału. Zazwyczaj takie mieszkania wykonane są w bardzo wysokim standardzie wykończenia i zlokalizowane są w niezwykle atrakcyjnych miejscach. Decydując się na tę opcję, możemy w każdej chwili zaplanować swój pobyt w takim apartamencie i zaprosić w to miejsce również rodzinę lub znajomych.

- REKLAMA -

Komentarze