Dlaczego warto czytać? Bo czytanie to cenna, wartościowa czynność, która wzbogaca nasze życie. Człowiek zaczyna życie w pieluchach i niektórzy, niestety, kończą w nich życie. Badania pokazują, iż osoby które dużo czytają i podejmują inne formy aktywności umysłowej nie mają takich problemów umysłowych na starość, jak Ci, którzy oglądają dużo TV. Włączając telewizor, wyłączasz myślenie. Mam tu na myśli telewizyjną papkę. Tracąc czas na bezsensowne programy, nie ma się już czasu na inne rzeczy. A czas szybko mija.

Dlaczego warto czytać?
fot. materiały autora, Jacek Łapiński

Wpływ lektury polega na tym, że przejmuje się najlepsze myśli autora. Czytanie to jakby spotkanie z nim. Warto poznawać prace specjalistów, bo w wielu przypadkach doszli oni do istoty sprawy, wyręczając nas w tym problemie. Ktoś przemyślał to za Ciebie. To nauka od najlepszych.

Zobacz:   Nowa wystawa w Muzeum sztuki BLMK we Frankfurcie nad Odrą

Dlaczego warto czytać?

Jeśli przyjrzymy się nawykom ludzi sukcesu (również tym postaciom, które przeszły do historii), to odkryjemy, że poświęcają dużo czasu na czytanie książek i literatury fachowej. Jeśli odczuwa się prawdziwy głód wiedzy, to trzeba go codziennie zaspokoić. Lektura karmi umysł. Daje do myślenia i dostarcza inspiracji. Szukanie nowych pomysłów na ulepszanie pracy, jest częścią pracy.

Warto sięgać po książki z różnych dziedzin, nie tylko z tej zawodowej. Poszerza to horyzonty poza obszar zawodowy. Warto czytać książki biznesowe i psychologiczne, klasykę literatury, a także biografie, reportaże, wywiady i inne. Czasem coś lekkiego. To co czytamy ma wpływ na wybór kolejnych lektur. Im więcej czytamy, tym zapewne wyżej ustawimy sobie poprzeczkę.

Zobacz:   Nowa wystawa w Muzeum sztuki BLMK we Frankfurcie nad Odrą

Warto czytać, po prostu. Czytaj codziennie!

Czytaj także portale lokalne i branżowe, by wiedzieć co „w trawie piszczy”.

Czytanie ma pewną magiczną moc: łączy jednoczesny odpoczynek z rozwojem osobistym. Czytanie to dobry początek. Czytanie podsuwa dobre myśli, a lepsze myśli przekładają się na efektywniejszy styl działania. Książki otwierają umysł, ale zmiana pochodzi od Ciebie. Jaka książka czy myśl sprawiła, iż spojrzałeś na świat z innej perspektywy?

Paradoks czytania polega na tym, iż ten artykuł przeczytali najczęściej ci, którzy i tak dużo czytają.

Zobacz:   Nowa wystawa w Muzeum sztuki BLMK we Frankfurcie nad Odrą

W artykule wykorzystano fragmenty książki Jacka Łapińskiego „Dlaczego warto czytać?!”. Autora książek „Z uśmiechem Ci do twarzy. Dobry humor to lepsze życie”, „Dlaczego warto czytać?!” i „Jak być lepszym”.