Zofia Pociłowska (1920-2019) należy do grupy znaczących rzeźbiarek pierwszego powojennego pokolenia w Polsce Ludowej. Dorastała w Warszawie, gdzie już na początku wojny wstąpiła do ruchu oporu. Aresztowana przez Gestapo, z wyrokiem śmierci została wywieziona do kobiecego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Pozostała w obozie aż do jego wyzwolenia w 1945 roku. Swoje pierwsze rzeźby, miniatury z przedmiotów codziennego użytku, zaczęła tworzyć w obozie. Była to dla niej ucieczka od przerażającej codzienności i sposób na przetrwanie. Po powrocie do Warszawy studiowała rzeźbiarstwo na Akademii Sztuk Pięknych i pracowała jako rzeźbiarka. Głównym tematem, przejawiającym się w jej dziełach, jest człowiek.

Zofia Pociłowska, Picasso, 1974
Zofia Pociłowska, Picasso, 1974 – fot. © Centrum Pamięci Ravensbrück/materiały prasowe

Na wystawie prezentowane są rzeźby od lat 50. do lat 90. XX wieku. W każdym z sześciu rozdziałów wystawy jedno dzieło ceramiczne staje się głównym przedmiotem refleksji nad całą kolekcją. Sprzyja to zarówno porównawczemu, jak i kontrastowemu spojrzeniu na poszczególne dzieła. Zestawienie rzeźb Pociłowskiej z pracami polskiej grafiki z tego samego okresu powoduje, że w grupach tematycznych można dostrzec portrety przedstawiające starość i młodość, związki, jak również niszczenie środowiska, wojnę i Holokaust.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Frankfurt nad Odrą: Wystawa w Muzeum Sztuki BLMK: Über(-)Leben. Zofia Pociłowska i kolekcja BLMK

Niemieckojęzyczny tytuł wystawy należy rozumieć dwuznacznie. Z jednej strony opisuje on sztukę, jako „strategię przetrwania” (Überleben = przetrwać) – jak w przypadku Pociłowskiej i przedstawicieli jej generacji, z drugiej zaś skłania do dyskusji artystycznych „o życiu” (über Leben = o życiu). Wystawa umożliwia wgląd w twórczość artystyczną Zofii Pociłowskiej, a także w bogate zasoby kolekcji Brandenburskiego Muzeum Krajowego Sztuki Współczesnej (BLMK).

Wystawa powstała we współpracy z koordynatorką ds. kultury Europejskiego Uniwersytetu Viadrina i miasta Frankfurt nad Odrą, panią Constance Krüger, oraz Galerią BWA Zielona Góra. Wspierana jest przez Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

Otwarcie wystawy odbędzie się 23 kwietnia o godz. 11:30 w sali wystawowej „Packhof” (adres: Carl-Philipp-Emanuel-Bach-Str. 11, Frankfurt nad Odrą).

Wydarzenie będzie tłumaczone symultanicznie na język polski.

Jako program towarzyszący, dla mieszkańców Słubic zaplanowano polsko-niemieckie oprowadzanie wraz z poczęstunkiem, które odbędzie się 26 kwietnia o godz. 12:00-12:45 zapraszamy na polsko-niemieckie oprowadzanie z poczęstunkiem. Obowiązują zapisy, osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do 24 kwietnia br. Koszt to 8,50 €, w cenie zawarte jest oprowadzanie i poczęstunek z kawiarni „Brot und Zucker”. Prowadzące: dr Linn Kroneck (BLMK), Natalia Majchrzak (Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji).

- REKLAMA -