Po zimowej hibernacji tysiące żab, ropuch, salamander i innych płazów migruje do swoich tarlisk, w celu złożenia jaj. Przyciągają je zbiorniki wodne, w których same spędziły życie jako kijanki. W drodze z kwater zimowych do zbiorników wodnych, czyha na nie wiele niebezpieczeństw: przejście przez drogę, czający się wrogowie, możliwość wpadnięcia do otworów ściekowych i inne.

Tysiące żab przenoszonych przez ulicę
Materiały prasowe – fot. Naturschutzstation Östliche Oberlausitz

Płazy pełnią ważną rolę w swoich ekosystemach. Dlatego konieczne jest wzmożenie wysiłków na rzecz ochrony tych zwierząt, na przykład poprzez budowę kolejnych biotopów lub dostosowanie sztucznie powstałych zbiorników wodnych. Płazy potrzebują odpowiednich siedlisk, aby przetrwać – mówi Annett Hertweck ze stacji ochrony przyrody Östliche Oberlausitz.

Zobacz:   Dzień Matki w zoo. 26 maja wszystkie mamy mogą liczyć na pyszną niespodziankę

Ze względu na ich specyficzny cykl życia, płazy do rozmnażania potrzebują zbiorników wodnych. Dlatego szczególnie narażone są na utratę odpowiednich siedlisk. Przetrwanie utrudniają im: rosnące zużycie gruntów przez przemysł i rolnictwo oraz rozdrobnienie krajobrazu przez budowę osiedli i dróg. Dodatkowym zagrożeniem jest rosnące zanieczyszczenie wód oraz stosowanie środków owadobójczych.

Tysiące żab przenoszonych przez ulicę

Nasze Zoo Görlitz-Zgorzelec wspiera naszych partnerów ochrony gatunkowej ze Stacji Ochrony Przyrody Östliche Oberlausitz e.V. w ochronie zagrożonych płazów, podczas wędrówek do miejsca tarła. W ramach projektu ochrony płazów, ustawiono wiele kilometrów płotków ochronnych, które sprawdzane są 1 lub 2 razy dziennie. Żaby oraz inne płazy zgromadzone przy płotkach są zbierane i przenoszone przez ulicę. W ten sposób w ubiegłym roku udało się uratować około 28 753 płazów. Na pierwszy rzut oka liczba ta zdaje się być dość spora, jednak w 2016 roku liczba uratowanych płazów wynosiła 73 520. 

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz