Po zimowej hibernacji tysiące żab, ropuch, salamander i innych płazów migruje do swoich tarlisk, w celu złożenia jaj. Przyciągają je zbiorniki wodne, w których same spędziły życie jako kijanki. W drodze z kwater zimowych do zbiorników wodnych, czyha na nie wiele niebezpieczeństw: przejście przez drogę, czający się wrogowie, możliwość wpadnięcia do otworów ściekowych i inne.

Tysiące żab przenoszonych przez ulicę
Materiały prasowe – fot. Naturschutzstation Östliche Oberlausitz

Płazy pełnią ważną rolę w swoich ekosystemach. Dlatego konieczne jest wzmożenie wysiłków na rzecz ochrony tych zwierząt, na przykład poprzez budowę kolejnych biotopów lub dostosowanie sztucznie powstałych zbiorników wodnych. Płazy potrzebują odpowiednich siedlisk, aby przetrwać – mówi Annett Hertweck ze stacji ochrony przyrody Östliche Oberlausitz.

Zobacz:   Dożynki Gminne w Lubiszynie „Miodobranie”

Ze względu na ich specyficzny cykl życia, płazy do rozmnażania potrzebują zbiorników wodnych. Dlatego szczególnie narażone są na utratę odpowiednich siedlisk. Przetrwanie utrudniają im: rosnące zużycie gruntów przez przemysł i rolnictwo oraz rozdrobnienie krajobrazu przez budowę osiedli i dróg. Dodatkowym zagrożeniem jest rosnące zanieczyszczenie wód oraz stosowanie środków owadobójczych.

Tysiące żab przenoszonych przez ulicę

Nasze Zoo Görlitz-Zgorzelec wspiera naszych partnerów ochrony gatunkowej ze Stacji Ochrony Przyrody Östliche Oberlausitz e.V. w ochronie zagrożonych płazów, podczas wędrówek do miejsca tarła. W ramach projektu ochrony płazów, ustawiono wiele kilometrów płotków ochronnych, które sprawdzane są 1 lub 2 razy dziennie. Żaby oraz inne płazy zgromadzone przy płotkach są zbierane i przenoszone przez ulicę. W ten sposób w ubiegłym roku udało się uratować około 28 753 płazów. Na pierwszy rzut oka liczba ta zdaje się być dość spora, jednak w 2016 roku liczba uratowanych płazów wynosiła 73 520.