Zamierzasz wykopać studnię głębinową, jednak gubisz się w mnogości elementów, które trzeba (lub nie) wykorzystać podczas jej budowy? Albo jedynie szukasz informacji o niektórych z nich, nie chcąc podjąć nieprzemyślanego wyboru, którego później będziesz żałował? Jeśli nękającym Cię dziś zagadnieniem jest rura filtracyjna, dobrze trafiłeś. Przeczytaj artykuł do końca i sprawdź, jak umożliwia ona działanie studni głębinowej. 

Jak rura filtracyjna umożliwia działanie studni głębinowej? Jak ją wybrać?
fot. materiały partnera

Studnia głębinowa – rury pełne czy filtracyjne?

Podczas budowy studni głębinowej będziesz korzystał zarówno z rur pełnych, jak i filtracyjnych. Pełne, których funkcją jest stabilizacja konstrukcji i niedopuszczanie do przedostania się do jej wnętrza zbędnych substancji i elementów, umieścisz ponad pompą i będą ciągnąć się aż po zabezpieczony głowicą wylot studni na powierzchni. Pozostałe rury, czyli te okalające pompę, będą filtracyjne. To one odpowiadać będą za przepływ wody do studni, która później (za sprawą pompy), znajdzie się w Twoim kranie. 

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Rura filtracyjna – jak wybrać odpowiednią?

Widzisz zatem, że odpowiednio dobrana rura filtracyjna wesprze zarówno wydajność, jak i żywotność Twojej pompy głębinowej, a w efekcie – całej studni. Na co zatem zwrócić uwagę podczas dobierania rur?

Wielkość i układ szczelin

Przede wszystkim należy przyjrzeć się samym szczelinom. Jeśli wykonane są w poprzek rury, ta będzie dużo wytrzymalsza, tj. lepiej oprze się zgniatającym siłom bocznym, próbującym uszkodzić studnię. Same szczeliny mogą być różnych rozmiarów – od 0.5 mm po 4 mm. To, jakie najlepiej sprawdzą się w Twoim projekcie, zależeć będzie przede wszystkim od rodzaju gruntu, w którym chcesz wiercić studnię. Jeśli będzie to teren bardzo piaszczysty, warto zastanowić się nad dodatkowym zabezpieczeniem w postaci siatki studniarskiej. Gotowe, owinięte nią rury filtracyjne dostępne są m.in. w kategorii https://rurystudzienne.pl/rury_do_studni_filtracyjne sklepu internetowego Rury Studzienne. 

Mocowanie kolejnych rur

Zapewne chciałbyś, aby rury skręcane były na gwint, ponieważ to wygodne. Z drugiej jednak strony gwint często oznacza obecność mufy, tj. rozszerzenie się rury na odcinku łączenia, co z kolei sugeruje, że rurę trudniej będzie wprowadzić lub wyjąć, a także obłożyć żwirkiem lub matą bentonitową. Idealne rozwiązanie to skręcana na gwint rura bezkielichowa – w miarę możliwości używaj tylko takich.

Materiał

Najpewniejszym wyborem będzie plastik – rury z niego wykonane nie tylko mają niewielką masę (łatwiej nimi manipulować), ale też nie ulegają korozji, są wytrzymałe i dostępne w umiarkowanej cenie. Zwróć uwagę na to, aby miały atest do stosowania przy wodzie pitnej, jeśli w tym celu budujesz swoją studnię.

- REKLAMA -

Komentarze