Na naszych drogach gęste jesienne mgły, to coraz częstszy widok. Podczas mgły, oprócz dostosowania prędkości do warunków na drodze, należy pamiętać o zgodnym z przepisami stosowaniu świateł przeciwmgłowych.

Policjanci po raz kolejny zwracają się z prośbą do kierujących o ostrożną jazdę oraz dostosowanie prędkości i stylu jazdy do panujących na drogach warunków. Osoby, które nie czują się pewnie jeżdżąc w trudnych jesiennych warunkach, powinny zrezygnować z wyjazdu swoim samochodem.
Mgła to wyjątkowo trudny czas dla kierujących, widoczność innych pojazdów i pieszych jest wyjątkowo utrudniona. O tej porze roku dodatkowo miejscami na drogach może być ślisko, zwłaszcza we wczesnych godzinach porannych.
Szczególny apel do pieszych
Policjancji przypominają o odblaskowych elementach – one mogą uratować życie, ponieważ kierowca w czasie mgły ma jeszcze mniejsze szanse na zauważenie pieszego często ubranego w ciemne kolory.
Niektórzy kierujący poruszający się dziś po drogach miasta i powiatu używają świateł przeciwmgłowych. Niestety nie zawsze zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przypominamy więc kiedy i w jakich warunkach należy używać świateł przeciwmgłowych, zgodnie z przepisami i w taki sposób aby nie oślepiać innych kierujących.
Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym – kiedy używać świateł przeciwmgłowych
Art. 30. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:
- kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:
- włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie (…)
- Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.
- Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.
W trudnych warunkach drogowych, słabej widoczności i zmniejszonej przejrzystości powietrza warto zwolnić dla bezpieczeństwa swojego i innych osób.