Wysoce zjadliwa ptasia grypa (HPAI) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są drób oraz ptactwo dzikie. Wystąpienie przypadków tej choroby jest przyczyną poważnych strat ekonomicznych związanych z padnięciami ptaków, wypłatą odszkodowań, kosztami jej zwalczania, a przede wszystkim wstrzymaniem obrotu i eksportu drobiu oraz produktów pochodzących od drobiu.

Uwaga! Ptasia grypa w Lubuskiem. Wojewoda wydał rozporządzenie
fot. Pixabay/Regioneo.pl

Ptasia grypa jest dużym zagrożeniem dla hodowli drobiu, dlatego szczególnie ważne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji oraz nakazów i zakazów wydanych przez lokalne władze. W związku z pojawieniem się ognisk grypy ptaków w województwie wielkopolskim, Wojewoda Lubuski 17 grudnia wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów zielonogórskiego i świebodzińskiego.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Ptasia grypa w powiecie zielonogórskim

Za obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), uznano teren obejmujący Podmokle Wielkie, Podmokle Małe, Laski oraz Babimost w powiecie zielonogórskim.

📎  Remonty dróg w Lubuskiem: 10 miejsc w których czekają utrudnienia dla kierowców

Ptasia grypa w powiecie świebodzińskim

W powiecie świebodzińskim obszar zagrożony obejmuje gminy Chlastawa, Zbąszynek i Kosieczyn. W szczegółach rozporządzenia czytamy, że jest to obszar od granicy z woj. wielkopolskim, wzdłuż linii kolejowej Zbąszyń-Zbąszynek w kierunku południowym w powiecie świebodzińskim, do przecięcia tej linii kolejowej z granicą administracyjną miejscowości Podmokle Wielkie, obejmując tę miejscowość w powiecie zielonogórskim, dalej granicą tej miejscowości w kierunku południowym do miejscowości Podmokle Małe, obejmując tę miejscowość, dalej w kierunku miejscowości Laski, obejmując tę miejscowość, następnie w kierunku Portu Lotniczego Babimost, obejmując Port Lotniczy, dalej granicą województwa lubuskiego w kierunku wschodnim, do granicy administracyjnej
miejscowości Wielka Wieś w powiecie wolsztyńskim, woj. wielkopolskie, dalej w kierunku północnym granicą województwa lubuskiego do punktu wyjścia.

Na wskazanych w rozporządzeniu obszarach na których występuje lub może wystąpić ptasia grypa, posiadacze hodowli zwierząt podatnych na wirusa powinni zgłosić miejsce w którym przebywają zwierzęta powiatowemu lekarzowi weterynarii. Należy również niezwłocznie raportować o zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności lub znacznym obniżeniu produkcyjności zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie.

📎  W Zielonej Górze powstanie biuro Civil Affairs

Wprowadzono nakaz wyłożenia mat dezynfekcyjnych na drogach publicznych lub prywatnych ustalonych przez właściwe organy. Pojawią się także żółte znaki ostrzegawcze z napisem „UWAGA! WYSOCE ZJADLIWA GRYPA PTAKÓW OBSZAR ZAGROŻONY”.

Rozporządzenie wojewody wprowadza na zagrożonym obszarze szereg zakazów. Są nimi:

  • zakaz wprowadzania i wyprowadzania z gospodarstwa gdzie jest utrzymywany drób, drobiu lub innych ptaków oraz ssaków utrzymywanych w gospodarstwie, a także ich zwłok i jaj, bez zgody właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii, chyba, że ssaki utrzymywane są wyłącznie w pomieszczeniach mieszkalnych, nie mających kontaktu z innymi ptakami i dostępu do klatek lub miejsc, w których są utrzymywane inne ptaki.
  • zakaz wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody powiatowego lekarza weterynarii
  • zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone ptaki
  • zakaz wypuszczania zwierząt w celu odtworzenia zasobów ptactwa łownego
  • zakaz przemieszczania drobiu, oraz jaj na obszarze zagrożonym, chyba że właściwy miejscowo powiatowy lekarz weterynarii wyrazi na to zgodę
📎  Lubuskie: 9 mln zł na zajęcia dla dzieci i dodatkowe miejsca w żłobkach

Pełna treść rozporządzenia wojewody z 17 grudnia, dostępna jest na stronie Lubuskie Urzędu Wojewódzkiego.