Szprotawianin Hubert Trościanka zdobył srebrny medal w dziesięcioboju podczas mistrzostw świata U20 w Limie, jednocześnie ustanawiając nowy rekord Polski wynoszący 8230 punktów.

Szprotawianin Hubert Trościanka wicemistrzem świata U20 w dziesięcioboju
Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay

Hubert Trościanka rozpoczął zmagania od piątego czasu dnia w biegu na 110 metrów przez płotki (14.26). W rzucie dyskiem Polak uzyskał 44.98, ale lider wieloboju Järvinen powiększył swoją przewagę. W skoku o tyczce Hubert osiągnął 4.40, a w rzucie oszczepem zaimponował wynikiem 68.29, odrabiając blisko 200 punktów. Na koniec, po poprawieniu rekordu życiowego w biegu na 1500 metrów (4:24.41), Trościanka zakończył dziesięciobój z wynikiem 8230 punktów, co jest nowym rekordem Polski juniorów.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Burmistrz Szprotawy , Mirosław Gąsik, wyraził dumę i przekazał gratulacje. Hubert Trościanka zdobył srebro w mistrzostwach świata U20, ale złoto trafiło do Tomasa Järvinena, który zgromadził 8425 punktów, poprawiając rekord mistrzostw.

W innych konkurencjach, Zuzanna Zając zdobyła piąte miejsce w biegu na 100 metrów przez płotki (13.48), Krzysztof Grochowski był siódmy w skoku w dal (7.57), a Zuzanna Wiernicka zajęła dwunaste miejsce w biegu na 3000 metrów (9:25.35). Wiktoria Gadajska awansowała do finału biegu na 400 metrów przez płotki z czasem 57.19. Polskie sztafety również awansowały do finałów w biegach 4 x 100 i 4 x 400 metrów.