Już w poniedziałek, 27 czerwca, nastąpi zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. To ostatni, czwarty etap zmian, który dotyczyć będzie czterech województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego w których DVB-T przejdzie na DVB-T2. Od 27 czerwca naziemna telewizja cyfrowa nadawana będzie już w nowym standardzie na obszarze całego kraju. 

Zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Co zrobić gdy telewizor nie odbiera nowego sygnału?
Zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w praktyce oznacza to lepszą jakość dźwięku i obrazu. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay

Zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej na nowy standard, wiąże się ze zmianą częstotliwości nadawania multipleksów: MUX-1, MUX-2 i MUX-4, które zostaną przełączone do standardu DVB-T2/HEVC. W praktyce oznacza to lepszą jakość dźwięku i obrazu – wszystkie kanały będą nadawane w jakości Full HD. Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu nadawania wiąże się jednak z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy, przystosowany do odbierania nowego sygnału lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w odpowiedni dekoder.

Zobacz:   Hala widowiskowo-sportowa w Nowej Soli już otwarta

Do dostosowania się do nowych wytycznych zobligowano nadawców komercyjnych, zaś w starym standardzie nadawać będzie dalej telewizja publiczna dostępna na multiplexie MUX-3. Różne warunki dla nadawców publicznych i prywatnych, to kontrowersyjna decyzja, która zdaniem tych ostatnich, dyskryminuje wszystkich nadawców komercyjnych.

Systematyczna zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej.

Telewizor nie odbiera nowego sygnału?

Mając na uwadze przewidywane wpływy ze sprzedaży uwalnianych częstotliwości, rząd zaoferował dofinansowanie na zakup dekodera lub telewizora. Jeśli nasz telewizor nie odbiera nowego sygnału, a sytuacja materialna nie pozwala na samodzielne poniesienie kosztów zakupu nowego sprzętu do odbioru bezpłatnej telewizji naziemnej, można skorzystać z rządowego programu dofinansowania 250 zł do zakupu telewizora lub 100 zł do dekodera – zgodnych z nowym standardem.

Zobacz:   Dofinansowanie projektów związanych z ogródkami działkowymi. 400 tys. złotych w puli konkursowej

Do tej pory zostało złożonych już blisko 410 tysięcy wniosków, z czego zrealizowano przeszło 332 tys. Zdecydowana większość wniosków dotyczy dofinansowania do zakupu dekoderów. Można je złożyć za pośrednictwem Poczty Polskiem lub przez stronę gov.pl, zaś swiadczenie można zrealizować w 3700 punktach sprzedaży w całym kraju. Ich lista udostępniona jest na tej stronie.