W Dzień Ziemi, Główny Inspektorat Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zainaugurował akcję informacyjną „DROGA TO NIE WYSYPISKO”, której celem jest zwrócenie uwagi użytkowników dróg na skalę zaśmiecania dróg w Polsce. Wyrzucanie przez kierowców opakowań po jedzeniu, pustych butelek i puszek, a także pozostawianie śmieci na poboczu drogi staje się coraz większym problemem, zwłaszcza na autostradach i ekspresówkach.

GDDKiA rozpoczyna akcję przeciwko zaśmiecaniu dróg "Droga to nie wysypisko"
fot. Gov.pl/GDDKiA

W dzisiejszych czasach, kiedy mamy do czynienia z globalnym problemem zanieczyszczenia środowiska, każdy z nas powinien zrobić co w jego mocy, aby ograniczyć ilość śmieci i odpadów. Niestety, coraz więcej osób wciąż nie ma świadomości, jak ważne jest dbanie o czystość i porządek, zwłaszcza na drodze. Jak wynika z danych GDDKiA, kierowcy wyrzucają przez okna pojazdu opakowania po jedzeniu, puste butelki, kubki i puszki, a czasem pozostawiają je na poboczu.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Koszty sprzątania dróg – czyj portfel się kurczy?

Aby zwrócić uwagę na problem zaśmiecania dróg, GDDKiA zorganizowała akcję informacyjną pod hasłem „DROGA TO NIE WYSYPISKO”. W ramach tej inicjatywy chce pokazać kierowcom, jak poważny jest ten problem, zwłaszcza na autostradach i ekspresówkach. GDDKiA chce zwrócić uwagę, że śmieci na drodze to nie tylko kwestia estetyki i kosztów ich sprzątania, ale również bezpieczeństwo użytkowników dróg.

Jak wynika z danych, w 2022 roku na utrzymanie czystości pasa drogowego, parkingów oraz MOP GDDKiA wydała około 80 mln złotych. To ogromna kwota, która pochodzi z kieszeni podatników. W każdym województwie koszty utrzymania czystości dróg są bardzo wysokie, a w niektórych regionach przekraczają nawet 10 mln złotych rocznie.

Nie śmieć! Droga to nie wysypisko

Dlatego też GDDKiA apeluje do kierowców o większą dbałość o czystość na drodze. Każdy z nas powinien wyrzucać śmieci do specjalnie wyznaczonych koszy na odpady, które są ustawione w ciągu dróg krajowych na Miejscach Obsługi Podróżnych i parkingach. Śmieci wyprodukowane podczas jazdy, np. butelka po wodzie czy opakowanie po fast foodzie, możemy wyrzucić w domu lub gdy dotrzemy do celu podróży. Wystarczy, że będziemy szanowali wspólne dobro i przestrzegali powszechnych zasad czystości, tak jak robimy to w naszych domach.

Drogi krajowe to dziesiątki tysięcy kilometrów dróg, które codziennie przemierzają tysiące samochodów. Dlatego też, ważne jest, abyśmy pamiętali, że droga to nie wysypisko. Zachowajmy czystość na drodze, dbajmy o środowisko i przede wszystkim o bezpieczeństwo siebie i innych użytkowników dróg.

- REKLAMA -