Wieloletnie kwiaty pozwalają na optymalne i wygodne zorganizowanie ogrodu.

Byliny w ogrodzie
Kwiaty wieloletnie do ogrodu. Materiał promocyjny partnera – fot. domisad.pl

Wystarczy wybrać tylko kilka odmian o różnych okresach kwitnienia, aby ten zawsze wyglądał pięknie. Niektóre rośliny zachwycają swoim wyglądem wczesną wiosną, inne późną jesienią. A wysokie suszone kwiaty pięknie prezentują się na śniegu. Oto kilka kwiatów wieloletnich, na które powinien zwrócić uwagę każdy ogrodnik.

Colchicum

Delikatny z wyglądu, ale odporny colchicum kwitnie, gdy wszystkie inne kwiaty ogrodowe już szykują się do zimy. Niektóre z jego odmian zanikają dopiero w listopadzie. Lubi – słońce lub półcień, przepuszczalną lekką i suchą glebę dla. Colchicum sadzi się w rabatkach, wiszących pojemnikach, ogrodach skalnych, trawnikach.

Zobacz:   Sprawdź, do czego służą obrzeża ogrodowe

Krokusy i Hiacynty

Krokusy to chyba najsłynniejsze byliny wieloletnie. Ta nazwa jest znana każdemu, kto lubi rośliny. Jako pierwsze w ogrodach pojawiają się niskie krokusy, które zanikają dopiero w maju. Niektóre gatunki kwitną jesienią. Dobrze rośnie w pełnym słońcu i półcieniu. Jeśli chodzi o glebę, to prawie nie ma wymagań.

Hiacynt kwitnie w kwietniu i cieszy nas swoim wyglądem i aromatem do czerwca (w zależności od odmiany). Te kwiaty wieloletnie można sadzić w ciepłym, nasłonecznionym miejscu lub w lekkim zacienieniu późnym latem i wczesną jesienią.

Lilia i Barwinek

Jesteśmy przyzwyczajeni do oglądania tych pięknych bylin w lesie, ale możesz również stworzyć śnieżnobiałą polanę z ich wykorzystaniem w przydomowym ogródku. Konwalie kwitną w maju. Następnie pojawiają się trujące, czerwone jagody. Te wieloletnie kwiaty ogrodowe wymagają jednak dobrej jakości gleby.

Zobacz:   Sprawdź, do czego służą obrzeża ogrodowe

Jeśli zaś szukasz kochających cień, wieloletnich kwiatów, które będą szybko rosły, posadź barwinki. Jest to nisko rosnąca roślina, która kwitnie w kwietniu-maju.

Astilba

Uwielbia rozrzedzone światło i wilgoć. Niektóre odmiany osiągają 120 cm wysokości. Pięknie wygląda i z powodzeniem zapuszcza korzenie w cieniu drzew, przy zbiornikach wodnych, na rabatach kwiatowych. Gatunki nisko rosnące uprawiane są w pojemnikach.

Pelargonia i Nasturcja

Chętnie rośnie w zacienionych miejscach. Może być stosowana w kompozycjach przygranicznych, skalniakach, ogrodach skalnych, wzdłuż krzewów. W zależności od odmiany kwitnie od maja do września.

Zobacz:   Sprawdź, do czego służą obrzeża ogrodowe

Nasturcja to roślina pnąca kwitnąca od wczesnego lata do pierwszych przymrozków. Nasturcja uwielbia oświetlone, spokojne miejsca i lekką glebę, w której nie zalega woda.