15 sierpnia to szczególna data nie tylko dla żołnierzy, ale również dla wszystkich Polaków. Tego dnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego, ustanowione na pamiątkę zwycięskiej nad bolszewikami Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, która na kartach historii zapisała się jako „Cud nad Wisłą”.

Zobacz wielką defiladę „Silna Biało-Czerwona” w Święto Wojska Polskiego - 15 sierpnia
Święto Wojska Polskiego „Silna Biało-Czerwona” – fot. materiały prasowe

Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego odbędą się pod hasłem „Silna Biało-Czerwona”. Po 3 latach powróci największa defilada Wojska Polskiego. 15 sierpnia o godz. 14:00 ruszy na warszawskiej Wisłostradzie. Podczas defilady żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP zaprezentują najnowocześniejszy sprzęt, polskiej, koreańskiej i amerykańskiej produkcji, który zakupiono w ostatnich latach.

Podczas defilady będzie można podziwiać ponad 2 tysiące żołnierzy i aż 200 jednostek sprzętu wojskowego. Nie zabraknie także pokazu kunsztu polskich pilotów, którzy na polskim niebie zaprezentują aż 92 statki powietrzne, m.in. FA 50, F-16 i bezzałogowce. 

Zobacz:   Samorządy na coraz większym minusie. Pogrąża je m.in. duża niestabilność regulacyjna i rosnąca liczba zadań

Święto Wojska Polskiego 2023

Wojsko Polskie zaprasza do udziału w obchodach we wszystkich zakątkach naszego kraju. Żołnierze będą obecni zarówno w małych miejscowościach jak i dużych miastach po to, aby każdy mógł wspólnie z nimi świętować zwycięstwo z 1920 roku oraz towarzyszyć im w dniu ich święta. 

W połowie sierpnia, na terenie całego kraju odbędzie się blisko 70 pikników wojskowych, podczas których prezentowane będzie indywidualne wyposażenie żołnierza oraz sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu WP. Wyjątkową atmosferę zagwarantuje obecność żołnierzy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP. Klimatyczna wojskowa muzyka oraz specjalnie przygotowane atrakcje dla wszystkich grup wiekowych to tylko wstęp do pokazania tego co w wojsku najlepsze. 

Zobacz:   Święto Wojsk Obrony Terytorialnej po wielkopolsku

Na uczestników czekają m.in. pokazy sprzętu i wyszkolenia żołnierzy, koncerty orkiestr wojskowych, gry i zabawy dla najmłodszych. Na piknikach nie zabraknie również punktów rekrutacyjnych, w których zainteresowani będą mogli porozmawiać z rekruterami i dowiedzieć się, jak atrakcyjna jest służba.

Święto Wojska Polskiego: Pikniki wojskowe w Wielkopolsce i Lubuskiem

12 sierpnia

  • Szałe (wielkopolskie) – „Mała Plaża Szałe”, ul. Kaliska 159
  • Szlichtyngowa (lubuskie) – Rynek

13 sierpnia

  • Zbąszynek (lubuskie) – Plac Targowiska, ul. Rynek 2
  • Miejska Górka (wielkopolskie) – Teren przy hali widowiskowo-sportowej w Miejskiej Górce, ul. Ignacego Buszy 22
Zobacz:   Święto Wojsk Obrony Terytorialnej po wielkopolsku

14 sierpnia

  • Pszczew (lubuskie) – Plac Magdaleński, przy ul. Grobla
  • Dąbie (wielkopolskie) – Stadion przy ul. Piłsudskiego

15 sierpnia

  • Kłodawa (lubuskie) – Błonia przy jeziorze Kłodawskim, ul. Gorzowska
  • Ostrowite (wielkopolskie) – Stadion gminny, ul. Jeziorna 37

Więcej informacji na stronach MON i Wojska Polskiego oraz w mediach społecznościowych.

Komentarze