Funkcjonariusze Straży Granicznej ubiegłej doby skontrolowali na granicy ponad 10 tysięcy osób oraz blisko 5,4 tysiąca pojazdów. Ujawniono także dwie kobiety, które przez zieloną granicę usiłowały dostać się do Czech oraz dwóch poszukiwanych przez sąd mężczyzn.

na granicach
Kontrola graniczna na przejściu w Jędrzychowicach na Dolnym Śląsku – fot. Straż Graniczna, strazgraniczna.pl

Funkcjonariusze Straży Granicznej skontrolowali minionej doby 12-13 maja 2020r., 10 268 osób oraz 5 396 pojazdów. Dodatkowo zawrócili 28 cudzoziemców, którzy nie spełniali warunków wjazdu do Polski. Ponadto wczoraj w godzinach popołudniowych funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili dwie Polki w wieku 18 i 41 lat, które wbrew obowiązującym przepisom przekroczyły granicę z Republiką Czeską. Zostały zatrzymane przez czeskie służby i przekazane do Polski w ramach readmisji. Kobiety odmówiły przyjęcia mandatu karnego za popełnione wykroczenie. O wysokości kary grzywny orzeknie teraz sąd.

Zobacz:   Był nieuchwytny od 17 lat. Lubuscy "Łowcy głów" dopadli go w Hiszpanii

W ramach readmisji do Polski trafiło także wczoraj dwóch naszych obywateli. Jeden z mężczyzn przekazany został funkcjonariuszom Straży Granicznej ze Świecka prosto z Holandii. 35-latek od 2005 roku poszukiwany był na podstawie 5 listów gończych wystawionych przez Sąd Rejonowy w Żaganiu z uwagi na popełnione przez niego przestępstwa rozboju, kradzieży z włamanie, kierowania gróźb karalnych oraz paserstwa. Mężczyzna po sporządzeniu dokumentacji przekazany został do aresztu śledczego.

Drugi z mężczyzn natomiast przekazany został z Niemiec. W trakcie kontroli jego dokumentów funkcjonariusze Straży Granicznej ze Świecka ustalili, że również w Polsce 36-latek poszukiwany jest od 4 lat. Dwa zarządzenia o zatrzymaniu mężczyzny wydał Sąd Rejonowy w Lęborku. Mężczyzna odpowie teraz za wywieranie wpływu na czynności urzędowe oraz za uszkodzenia ciała i spowodowanie rozstroju zdrowia.