Blisko 120 kandydatów stanęło w weekend przed bramami batalionów 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej aby wziąć udział w projekcie Ferie z WOT 2024. Zamiast odpoczywać, postanowili wykorzystać ferie na wojskowy trening i zostać Terytorialsami.

Zamienili góry na mundur – ruszyły Ferie z WOT 2024
fot. Materiały prasowe/12WBOT

Zdecydowaną część wśród rekrutów stanowią pełnoletni uczniowie. To m.in. z myślą o nich powstał projekt Ferie z WOT 2024. Tym razem w koszarach w Śremie, gdzie stacjonuje 124. batalion lekkiej piechoty, zameldowało się 9 uczniów – na co dzień kolegów z Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej. Swoją przygodę z mundurem rozpoczynają również bracia – bliźniacy, którzy przekroczyli bramę 151. blp w Skwierzynie. Wszyscy nowi rekruci spotkają się w 122. blp w Dolaszewie, który poprowadzi tegoroczne szkolenie w ramach „Ferii w WOT”.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Warto podkreślić, że projekt Ferie z WOT 2024 realizowany przez Wojska Obrony Terytorialnej nie jest propozycją wypoczynku a szkoleniem podstawowym kandydatów na Terytorialsów. Zimowe wakacje są doskonałym momentem na spełnienie marzeń o mundurze dla uczniów i studentów, którzy w tym momencie nie muszą rezygnować z nauki. Wśród wcielających się ochotników, większość stanowili właśnie uczniowie i studenci.

Lubuszanie i Wielkopolanie, którzy zdecydowali się zostać Terytorialsami, dopełniali ostatnich formalności i po raz pierwszy włożyli mundury. W szesnastodniowym szkoleniu podstawowym wezmą udział osoby, które dotąd nie miały styczności ze służbą wojskową. W sobotę, rekruci musieli przystąpić do sprawdzianu z wychowania fizycznego, by instruktorzy ocenili, z jaką formą wkraczają do wojska.

Ferie z WOT 2024: to nie wypoczynek, a szkolenie podstawowe kandydatów na Terytorialsów

Każdy kolejny dzień to intensywny, kilkunastogodzinny trening wojskowy. Przyszli Terytorialsi muszą zaznajomić się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem bronią a także elementami taktyki. Nauczą się także podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, będą ewakuować rannego i pracować z mapą. Kandydaci, którzy udowodnią, że są godni, by stać się żołnierzami i zaliczą egzamin z „pętli taktycznej”, złożą przysięgę wojskową w Czarnkowie.

Oczywiście „szesnastka” to dopiero wstęp do dalszego szkolenia. Po złożeniu przysięgi, Terytorialsi będą kształcić się dalej w swoich macierzystych batalionach. Pełne wyszkolenie żołnierza WOT trwa 3 lata, nim osiągną gotowość bojową.

- REKLAMA -

Komentarze