Przez ostatnie trzy miesiące Straż Graniczna skupiała się na realizowanych kontrolach w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej. Po jej zniesieniu funkcjonariusze wrócili do innych zadań m.in. do kontrolowania legalności pobytu oraz kontrolach legalności zatrudnienia cudzoziemców na terytorium Polski.

zatrzymanych przez straż graniczną
fot. Straż Graniczna

Tymczasowo przywrócona kontrola graniczna zakończyła się 13 czerwca 2020 roku. Trwała ona od 15 marca i zaangażowała wszystkich funkcjonariuszy z Placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej a także z innych oddziałów i ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Obecnie funkcjonariusze skupiają się na kontrolach legalności pobytu oraz kontrolach legalności zatrudnienia cudzoziemców na terytorium Polski. 

Zobacz:   Wojciech Sikora o kulisach roli w filmie "Miłość, sex & pandemia" inspiracjach i planach na 2023 rok [wywiad]

W trakcie ostatnich 4 dni funkcjonariusze z Placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili i zatrzymali 28 cudzoziemców, którzy złamali prawo. W trakcie kontroli legalności pobytu, z uwagi na przeterminowany pobyt na terytorium państw Schengen zatrzymano 11 obywatel Ukrainy, 3 obywateli Gruzji, 1 obywatela Mołdawii i 1 Białorusina. Wobec cudzoziemców wydano już decyzje o zobowiązaniu do powrotu z określonym czasowym zakazem wjazdu na terytorium Państw Strefy Schengen i naszego kraju.

Za przekroczenie granicy wbrew przepisom zatrzymano 10 obywateli Ukrainy. Zatrzymano również obywatela Litwy, który przez granicę przewoził narkotyki. Do zatrzymania doszło w pobliżu Świecka. Tam funkcjonariusze wytypowali do kontroli samochód osobowy z litewskimi tablicami rejestracyjnymi. W trakcie kontroli pojazdu funkcjonariuszom towarzyszył psa służbowy szkolony do wykrywania narkotyków. Dzięki niezawodnemu węchowi psa udało się ujawnić w aucie marihuanę i haszysz, które jak twierdził 52-letni cudzoziemiec są dla jego użytku. Mężczyzna został zatrzymany i przesłuchany w charakterze podejrzanego. Cudzoziemiec przyznał się do zarzucanego mu czynu i dobrowolnie poddał się karze 1 miesiąca pozbawienia wolności w zawieszeniu na 1 rok próby.

Zobacz:   Nielegalni imigranci z Gruzji zatrzymani przez SG w Sulęcinie. Przeciągnęli pobyt w Polsce o 375 dni

Natomiast funkcjonariusze SG z Wrocławia zatrzymali 34-letnią obywatelkę Ukrainy. W trakcie kontroli jej dokumentów wyszło na jaw, iż jest poszukiwana na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Cudzoziemka poszukiwana przez węgierskie służby za fałszerstwo dokumentu podróży przekazana została wrocławskiej Policji.