Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda ogłosił przyznanie dodatkowych pieniędzy unijnych dla województwa lubuskiego. Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski mogą otrzymać łącznie 50 milionów złotych dofinansowania na realizację projektów z zakresu transportu miejskiego. W konferencji w MFiPR uczestniczył wojewoda Władysław Dajczak

Zielona Góra i Gorzów Wlkp. otrzymają 50 mln złotych na rozwój transportu miejskiego
Fundusze na rozwój transportu miejskiego w Lubuskiem – fot. MFiPR, gov.pl

– Wspieramy rozwój transportu publicznego. Taka forma podróżowania stanowi atrakcyjną alternatywę dla używania samochodów osobowych, szczególnie w codziennych dojazdach do pracy czy szkoły – powiedział wiceminister Waldemar Buda.

Ogłoszenie przyznania dodatkowych funduszy dla województwa lubuskiego na rozwój transportu miejskiego, dedykowane dla projektów Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry, odbyło się w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. W konferencji wiceministra funduszy i polityki regionalnej Waldemara Budy uczestniczył wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

–  Cieszę się, że reprezentuję rząd, który tak mocno wspiera rozwój samorządów. Przekazywane kwoty są o wiele większe niż w przypadku naszych poprzedników. I to mocno akcentują sami samorządowcy. Dzisiejsze wydarzenie związane z przekazaniem kolejnych funduszy, które uzupełnią ogromne projekty niskoemisyjnego transportu w obu miastach było przez samorządy bardzo oczekiwane. Niezmiernie cieszy mnie, że Gorzów i Zielona Góra stawiają na nowoczesne, ekologiczne rozwiązania komunikacji publicznej – podkreślił w czasie konferencji wojewoda Władysław Dajczak.

Zobacz:   Szturm antyterrorystów w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim. Napastnik wziął zakładników

Fundusze Europejskie wspierają transport zbiorowy w Gorzowie Wielkopolskim

25 milionów złotych z dodatkowej puli z programu Infrastruktura i Środowisko przeznaczone jest na dofinansowanie nowego zadania, realizowanego przez Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim. W wyniku wsparcia możliwy będzie zakup dodatkowych 6 sztuk tramwajów.

– Nowoczesny transport zbiorowy to większy komfort podróżowania, a dla mieszkańców miast mniejsze zanieczyszczenie powietrza, co przekłada się na poprawę komfortu życia – dodał wiceminister.

W Gorzowie Wielkopolskim realizowane są obecnie trzy projekty z dofinansowanie UE o łącznej wartości prawie 354 mln zł, w tym dofinansowanie unijne to ponad 194 mln zł. Inwestycje obejmują przebudowę linii tramwajowych, modernizację zajezdni, zakup taboru tramwajowego i autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładowania.

Zobacz:   Pilotowali samochód od Cigacic do Zielonej Góry - zagrożone było życie 8-letniego dziecka

Zielona Góra stawia na rozwój transportu miejskiego

Dwa nowe projekty, które poprawią jakość transportu zbiorowego w aglomeracji zielonogórskiej, również mogą otrzymać 25 mln zł dodatkowych środków z Funduszy Europejskich.

Za te pieniądze zamontowane będą panele fotowoltaiczne na dachu wiaty zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji. Dzięki temu rozwiązaniu energia do ładowania autobusów elektrycznych będzie zielona – pochodząca z odnawialnego źródła energii.

Drugi projekt, który może otrzymać wsparcie unijne to budowa inteligentnego systemu transportowego. Obejmuje ona przebudowę wybranych sygnalizacji świetlnych i ich dostosowanie do działania miejskiego systemu sterowania ruchem. W ramach inwestycji autobusy zostaną doposażone w nadajniki, umożliwiające nadanie priorytetu dla komunikacji zbiorowej.

Zobacz:   W Zielonej Górze szybko zaoszczędzimy na wkład własny! 

Obecnie na terenie Zielonej Góry realizowane są dwa projekty ze wsparciem z programu Infrastruktura i Środowisko  o łącznej wartości prawie 332 mln zł, a dofinansowanie UE wynosi prawie 213 mln zł. Inwestycje obejmują kompleksową budowę centrum przesiadkowego, zakup autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładowania, dostosowanie zajezdni oraz przebudowę pętli i peronów przesiadkowych na potrzeby nowego taboru oraz rozbudowę systemu informacji pasażerskiej.

Nowe projekty muszą przejść proces identyfikacji i oceny w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.