Zakończyła się pierwsza w nowym roku wystawa regionalna w Pawilonie Polskim na Expo 2020 Dubai. Prezentacja województwa lubuskiego na Expo cieszyła się dużym zainteresowaniem gości z całego świata. Od 17 stycznia do 23 stycznia uczestnicy targów mogli poznać walory regionu.

Lubuskie na Expo 2020 Dubai
Lubuskie na Expo 2020 w Dubaju. Materiały prasowe – fot. Biuro Prasowe Expo 2020 Dubai

Pierwszą noworoczną ekspozycję regionalną na targach w Dubaju zaprezentowało województwo lubuskie. Hasłem przewodnim wystawy było „Lubuskie – Naturalnie Nowoczesne”. Ekspozycja powstała we współpracy Urzędu Marszałkowskiego z Instytutem Sztuk Wizualnych, Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego i Pracowni Projektowania Architektury Wnętrz ISW UZ.

Eskpozycja nawiązała do pięknych krajobrazów charakterystycznych dla tej części Polski – falujących pagórków i lokalnych winnic. We wnętrzu Pawilonu Polski poprowadzono ścieżkę przywołującą skojarzenia z wijącymi się rzekami, jeziorami i lasami. Nawiązanie do natury zostało pokazane w nowoczesny i kreatywny sposób. Świadczy o tym fakt, że materiały na wystawę zostały wykonane z filców PET. Pochodzą one w 50% z przetworzonych butelek, są biodegradowalne i wyciszają wnętrze.

Zobacz:   Nowy rozkład jazdy POLREGIO na 2024 rok

Praca z filcem była wynikiem kooperacji studentów Instytutu Sztuk Wizualnych z Parkiem Naukowo-Technologicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego i Koła Projektowego Uniwersytetu w ramach projektu „PETarda Design – wzornicze formy z filcu PET dla komfortu akustycznego i aranżacji wnętrz”. Projekt zwyciężył w konkursie „Klakson – impuls do Innowacji”, organizowanym cyklicznie wśród studentów z województwa lubuskiego.

Na wystawie na ekranach LED wyświetlano informacje o województwie lubuskim – jego historii, tradycji, geograficznym położeniu i walorach naturalnych. Zwiedzającym udostępniono też specjalną strefę z projekcjami multimedialnymi oraz artystycznymi fotografiami. W ramach ekspozycji można było również podziwiać meble wykonane metodą re-designu, do wykonania których wykorzystano zużyte łopaty turbin wiatrowych. Zostały one przygotowane przez studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego, którzy w swoich pracach połączyli kunszt artystyczny i rzemieślniczy z ekologią i dbałością o środowisko. Celem twórców ekspozycji było stworzenie autorskiej i artystycznej aranżacji symbolizującej lubuską przyrodę, a także przypominającej o 850-letniej historii winiarstwa w regionie.

Zobacz:   Robot Da Vinci będzie operował w Zielonej Górze

Wystawa województwa lubuskiego stała także pod znakiem pokazów mody autorstwa lokalnej projektantki mody, Natalii Ślizowskiej. Artystka zaprosiła szerokie grono odbiorców do świata sztuki, w którym główną rolę odgrywa inspiracja naturą oraz jej różnorodnością. Projektantka specjalnie na Expo 2020 Dubai przygotowała kolekcję inspirowaną lubuską naturą, a także m.in. rzeźbą, ruchem scenicznym, dźwiękami, czy instalacjami artystycznymi. Pokazy mody Natalii Ślizowskiej odbyły się 17 i 19 stycznia.

Województwo lubuskie na Expo 2020 Dubai w ramach swojej prezentacji zorganizowało także codzienne warsztaty dla najmłodszych. Dzieci wcielały się w rolę  prawdziwych naukowców i uczyły się nowych rzeczy przez zabawę. Warsztaty dostarczyły też dużo wrażeń zmysłowo-sensorycznych, rozwijały zdolności manualne oraz rozbudzały kreatywność i wyobraźnię.