Zakończyła się pierwsza w nowym roku wystawa regionalna w Pawilonie Polskim na Expo 2020 Dubai. Prezentacja województwa lubuskiego na Expo cieszyła się dużym zainteresowaniem gości z całego świata. Od 17 stycznia do 23 stycznia uczestnicy targów mogli poznać walory regionu.

Lubuskie na Expo 2020 Dubai
Lubuskie na Expo 2020 w Dubaju. Materiały prasowe – fot. Biuro Prasowe Expo 2020 Dubai

Pierwszą noworoczną ekspozycję regionalną na targach w Dubaju zaprezentowało województwo lubuskie. Hasłem przewodnim wystawy było „Lubuskie – Naturalnie Nowoczesne”. Ekspozycja powstała we współpracy Urzędu Marszałkowskiego z Instytutem Sztuk Wizualnych, Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego i Pracowni Projektowania Architektury Wnętrz ISW UZ.

Eskpozycja nawiązała do pięknych krajobrazów charakterystycznych dla tej części Polski – falujących pagórków i lokalnych winnic. We wnętrzu Pawilonu Polski poprowadzono ścieżkę przywołującą skojarzenia z wijącymi się rzekami, jeziorami i lasami. Nawiązanie do natury zostało pokazane w nowoczesny i kreatywny sposób. Świadczy o tym fakt, że materiały na wystawę zostały wykonane z filców PET. Pochodzą one w 50% z przetworzonych butelek, są biodegradowalne i wyciszają wnętrze.

Zobacz:   Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku działa już 15 lat

Praca z filcem była wynikiem kooperacji studentów Instytutu Sztuk Wizualnych z Parkiem Naukowo-Technologicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego i Koła Projektowego Uniwersytetu w ramach projektu „PETarda Design – wzornicze formy z filcu PET dla komfortu akustycznego i aranżacji wnętrz”. Projekt zwyciężył w konkursie „Klakson – impuls do Innowacji”, organizowanym cyklicznie wśród studentów z województwa lubuskiego.

Na wystawie na ekranach LED wyświetlano informacje o województwie lubuskim – jego historii, tradycji, geograficznym położeniu i walorach naturalnych. Zwiedzającym udostępniono też specjalną strefę z projekcjami multimedialnymi oraz artystycznymi fotografiami. W ramach ekspozycji można było również podziwiać meble wykonane metodą re-designu, do wykonania których wykorzystano zużyte łopaty turbin wiatrowych. Zostały one przygotowane przez studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego, którzy w swoich pracach połączyli kunszt artystyczny i rzemieślniczy z ekologią i dbałością o środowisko. Celem twórców ekspozycji było stworzenie autorskiej i artystycznej aranżacji symbolizującej lubuską przyrodę, a także przypominającej o 850-letniej historii winiarstwa w regionie.

Zobacz:   Bezpłatne badania kolonoskopowe dla mieszkańców pięciu powiatów. Kryteria kwalifikacji

Wystawa województwa lubuskiego stała także pod znakiem pokazów mody autorstwa lokalnej projektantki mody, Natalii Ślizowskiej. Artystka zaprosiła szerokie grono odbiorców do świata sztuki, w którym główną rolę odgrywa inspiracja naturą oraz jej różnorodnością. Projektantka specjalnie na Expo 2020 Dubai przygotowała kolekcję inspirowaną lubuską naturą, a także m.in. rzeźbą, ruchem scenicznym, dźwiękami, czy instalacjami artystycznymi. Pokazy mody Natalii Ślizowskiej odbyły się 17 i 19 stycznia.

Województwo lubuskie na Expo 2020 Dubai w ramach swojej prezentacji zorganizowało także codzienne warsztaty dla najmłodszych. Dzieci wcielały się w rolę  prawdziwych naukowców i uczyły się nowych rzeczy przez zabawę. Warsztaty dostarczyły też dużo wrażeń zmysłowo-sensorycznych, rozwijały zdolności manualne oraz rozbudzały kreatywność i wyobraźnię.