Wędkarstwo, nurkowanie, turystyka kajakowa czy żeglarstwo. Wszystko to oferują lubuskie jeziora. Z najnowszego raportu o stanie kąpielisk przygotowanego przez Europejską Agencję Środowiska wynika, że w Lubuskiem są doskonale czyste akweny. W piątce najczystszych znalazły się jeziora: Lubikowskie, Głębokie, Lipie, Lgińsko i Glibiel.

kraina pięciuset jezior
fot. Regioneo.pl

Lubuskie – Kraina Pięciuset Jezior

W regionie mamy ponad 500 jezior. Mamy wyjątkową przyrodę, dlatego zachęcam do aktywnego wypoczynku właśnie u nas – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. Lubuskie jest często nazywane Krainą Pięciuset Jezior. Zajmują one powierzchnię ponad 13 tys. hektarów, czyli ponad 9 proc. całego regionu. Największe w regionie jest Jezioro Sławskie o powierzchni 8,28 km2. Amatorów wodnych przygód zapraszamy do Łagowa, zwanego „perłą Ziemi Lubuskiej”. Poszczycić się może pięknym, gotyckim zamkiem joannitów, z wysoką wieżą.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

W okolicach Pszczewa i Trzciela znajdziemy dziką przyrodę i liczne jeziora: Lubikowskie, Czarne, Białe, Stołuń, Mały Szarcz, Duży Szarcz, Pszczewskie, Chłop, Stobno, Wędromierz.

Bardzo popularnym i często odwiedzanym przez Lubuszan, jest Jezioro Głębokie, położone na północ od Międzyrzecza.

Szczególną atrakcją dla wodniaków jest Lubrzański Szlak Kajakowy. Lubrza to miejscowość położona nad jeziorami Lubrza, Lubie i  Goszcza. Z Lubrzy niedaleko jest nad jezioro Niesłysz. Popularne ośrodki wypoczynkowe znajdują się w Niesulicach, Przełazach i Krzeczkowie.

Warto pamiętać o Lubniewicach – to miejscowość położona pośród jezior – Lubniewsko, Krajnik i Lubiąż. Nad tym ostatnim można odwiedzić Park Miłości im. Michaliny Wisłockiej.

Natomiast bliżej Strzelec Krajeńskich znajdują się Jeziora Górne i Dolne. Nieco dalej w kierunku Dobiegniewa w m. Długie, rozpościera się jezioro Lipie.              

Rowerem, kajakiem, pieszo

Połowa powierzchni naszego województwa to lasy z obszarami cennymi przyrodniczo. Mamy 8 parków krajobrazowych, 64 rezerwaty przyrody. Szczególne bogactwo przedstawicieli świata roślin i zwierząt odnaleźć można w pobliżu rzek i zbiorników wodnych.

Region przecinają liczne szlaki kajakowe, ponadto działają dobrze wyposażone ośrodki żeglarskie. Miłośnicy kajakarstwa mają do dyspozycji liczne stanice i wypożyczalnie sprzętu. Mniejsze rzeki o brzegach porośniętych gęsto lasem, a także połączone kanałami jeziora stanowią szlaki o różnej długości i zróżnicowanym stopniu trudności, które tworzą idealne warunki dla wypraw z kajakiem.

Region lubuski z roku na rok ma do zaoferowania coraz więcej szlaków pieszych i wodnych, które sprawiają, że można dobrze poznać naturę i każdy odwiedzający znajdzie tu wyjątkowy zakątek.

Z uwagi na to, że region jest zdrowy i czysty, występują u nas niezwykłe gatunki roślin oraz zwierząt. W jeziorach występuje aż 50 gatunków ryb spośród 80 w całej Polsce. Można smakować ryby, wędrować naszymi lasami, ale również pływać przepięknymi jeziorami. A do tego można się poczuć jak w bajce, zwiedzając pałace, zamki i dwory. Wycieczka po Lubuskim na pewno będzie udana i dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń.

Reklama: