W centrach ogrodniczych i szkółkach możemy spotkać kwiaty wieloletnie w dużej liczbie odmian.

Jakie kwiaty wieloletnie do ogrodu wybrać?
fot. gradinamax.pl

Niektóre gatunki kwitną wczesną wiosną, inne wręcz przeciwnie, późną jesienią. Niektóre są efektowne przez kilka tygodni, inne są w stanie wypełnić ogród kolorem przez dwa lub więcej miesięcy.

Zalety kwiatów wieloletnich.

Wieloletnie kwiaty mają wiele zalet. To między innymi:

  • Odporność na chłód. W zimie nie wymagają dodatkowej ochrony.
  • Brak chorób i szkodników, czyli nie wymagają zabiegów pestycydowych.
  • Potrafią rosnąć na zwykłej glebie ogrodowej.
  • Nie wymaga stałej opieki – podwiązki, przycinanie itp.
  • Trwałe, nie wymagają częstych podziałów i przeszczepów.

Kwiaty wieloletnie rosną przy minimalnym wysiłku ze strony ogrodnika. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę jakość sadzonki. Im silniejsza sadzonka, tym lepsze warunki wyjściowe do sadzenia, a kwiat szybciej w pełni rozkwitnie i stanie się ozdobą ogrodu. Sklep gradinamax.pl oferuje dobrze rozwinięte sadzonki kwiatów wieloletnich o zamkniętym systemie korzeniowym.

Pelargonia Rosanna – geranium Brookside

Ma jasnoniebieskie kwiaty, liście rzeźbione, pięknie ukształtowane, ozdobne. Cieszą nas swoim widokiem aż do pierwszych śniegów. Oba gatunki świetnie sprawdzą się na rabatach kwiatowych, i to w każdym stylu – z ozdobnymi ziołami i zbożami oraz z różami, a także z tradycyjnymi bylinami (piwonie, floksy, liliowce itp.). Do sadzenia wybierz jasne miejsce. Nie znosi stojącej wody.

Kocimiętka Fassena

Kocimiętka Fassena jest nie tylko piękna, ale również doskonale wpisuje się w obecny kierunek tworzenia ekologicznego ogrodu: przyciąga owady, może być stosowana zarówno jako roślina dekoracyjna, jak i lecznicza. Odmiany różnią się odcieniem kwiatów i wielkością krzewu. Największą kocimiętką jest Six Hills Giant o wysokości do 40 cm i średnicy krzewu do 50 cm.

Dzwonek karpacki

Kwitnie przez całe lato. Duże dzwonki, niebieskie w Blue Clips i białe w Weisse Clips (znane również jako White Clips), efektownie wznoszą się ponad zwarte krzaki. Warto sadzić dzwonek karpacki, wspólnie z krzewami iglastymi lub liściastymi. Lepiej wygląda w grupie w kilku krzakach. Wybieraj jasne miejsca z umiarkowanie pożywną, niekwaśną glebą. Kwiaty przypominają gwiazdkę z puszystym środkiem, zebrane w kwiatostany na mocnych szypułkach. Kwitną przez całe lato.