Wraz ze spadkiem temperatury i ochłodzeniem, zimne noce stanowią coraz większe zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, ale także osób w podeszłym wieku mieszkających samotnie lub nietrzeźwych. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy o zagrożonych wychłodzeniem. Jak pomóc bezdomnym w Żarach, Żaganiu i okolicy?

Jak pomóc bezdomnym w Żarach, Żaganiu i okolicy. Gdzie szukać pomocy?
fot. Pixabay

Jesień i zima to czas bardzo trudny dla bezdomnych. Spadki temperatury szczególnie w nocy stanowią dla nich poważne zagrożenie. Osoby samotne w podeszłym wieku, chore, ale także nietrzeźwe narażone są na utratę życia lub zdrowia. Z tego właśnie powodu służby o tej porze roku sprawdzają pustostany, altany, parki oraz wszystkie inne miejsca, gdzie takie osoby mogą przebywać.

Jeżeli nie możesz lub nie wiesz jak pomóc osobiście, podpowiadamy jak pomóc bezdomnym. Niskie temperatury panujące na dworze, stanowią zagrożenie wychłodzenia organizmu ich zdrowia oraz życia. Szczególnej uwagi wymagają także osoby starsze, które mieszkają samotnie. Pozostańmy czujni szczególnie teraz, gdy temperatury spadają już poniżej zera.

Zobacz:   Glovo w Żarach dostarczy jedzenie i zakupy do domu

Jak pomóc bezdomnym?

Każdy z nas może i powinien pomóc w takiej sytuacji, dlatego nie bądźmy obojętni. Jeżeli nie wiemy jak pomóc bezdomnym to informujmy o takich osobach dzwoniąc na numer alarmowy 112. Policja współpracuje i prowadzi działania pomocowe między innymi z samorządami miejskimi i gminnymi oraz opieką społeczną. Jeden taki telefon może uratować komuś życie.

Warto skorzystać także z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa (Wersja na Androida) To aplikacja, która posiada zakładkę „osoba bezdomna wymagająca pomocy„. W ten sposób również można informować o miejscach przebywania bezdomnych. Policja sprawdza każde takie zgłoszenie.

Zobacz:   Pościg w Żaganiu. Zatrzymany to poszukiwany 36-letni zielonogórzanin

Działa również bezpłatna infolinia uruchomiona przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Lubuskiego. Pod bezpłatnym numerem 800 109 160, można uzyskać informację o miejscach noclegowych, oraz punktach wydawania posiłków dla bezdomnych i potrzebujących pomocy.

Ogrzewalnie i noclegownie w Żarach i Żaganiu

Osoby bezdomne w Żarach, Żaganiu i okolicach mogą liczyć na ciepły napój oraz posiłek, skorzystać sanitariatów z bieżącą ciepłą i zimną wodą a w razie potrzeby mogą również wymienić zniszczoną odzież lub spędzić bezpiecznie noc w ogrzewanym pomieszczeniu.

 • Ogrzewalnia w Lubsku na 20 miejsc
  Żarska Spółdzielnia Socjalna ul. Tkacka 4, telefon 601 188 649
  od poniedziałku do piątku w godzinach od 18:00 do 8:00, w sobotę i niedzielę całodobowo
 • Noclegownia dla osób bezdomnych w Żarach na 20 miejsc
  Fundacja „Pogodna Jesień Seniora”, ul. Bohaterów Getta 9, telefon 502 128 818 lub 518 335 023
  od poniedziałku do piątku w godzinach od 18:00 do 8:00, w sobotę od 18:00 do 11:00 i w niedzielę od 16:00 do 8:00
 • Schronisko dla bezdomnych w Mirostowicach Górnych na 25 miejsc noclegowych
  Chrześcijańskie Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn, Mirostowice Górne 78, telefon 602 337 188
  całodobowo
 • Stołówka w Lubsku, 30 posiłków
  Mała Gastronomia „U Zosi”, ul. Emilii Plater 30, telefon 510 908 557
  od 11:00 do 13:00
 • Ogrzewalnia w Żaganiu
  Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Rybacka 39
  codziennie od 18:00 do 8:00