Kolejny konkurs Lubuskie Wawrzyny 2021 został rozstrzygnięty. W bibliotece Norwida w Zielonej Górze odbyła się gala, na której nagrodzono autorów najlepszych tekstów literackich i publikacji naukowych dotyczących regionu.

Lubuskie Wawrzyny 2021 rozdane. Oto laureaci
Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay

Laureaci konkursu Lubuskie Wawrzyny 2021

Lubuskiego Wawrzyna Literackiego w kategorii proza otrzymał Alfred Siatecki za powieść „Szwindel w Grünbergu”. Tytuł, jak przyznaje autor, jest metaforą związaną z obchodami 700-lecia miasta.

– Książka dotyczy Zielonej Góry, tej przed stu laty, kiedy miasto świętowało – nie wiem dlaczego – 700-lecie. Żeby obchodzić urodziny, trzeba mieć jakąś podstawę, jakiś akt. A takiego dokumentu do dzisiaj nie ma. Więc nazwałem to po męsku „szwindlem” – powiedział pisarz. Dodał, że tematyka książki wpisuje się także w obecny jubileusz 800-lecia Zielonej Góry.

Zobacz:   Pijani rowerzyści w Nowej Soli dostali po 2500 zł mandatu za jazdę z trzema promilami

Nagrodę za najlepszą poezję otrzymał Jarosław Barańczak za tomik pt. „Znak”. Kapituła konkursowa przyznała też wyróżnienia:

  • za opracowanie edytorskie – Krzysztof Ziemski, „Konteksty nieodległe”, Zielona Góra 2021 (Wydawca Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry WINNICA); Igor Myszkiewicz, „Ilustrowana kronika Zielonej Góry. The Illustrated Chronicle of Zielona Góra”, Zielona Góra 2021 (Wydawca Stowarzyszenie Forum Art)
  • za całokształt twórczości – Irena Zielińska i Zbigniew Kozłowski
  • nagroda Rektora Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim za Debiut Literacki (Srebrne Sokole Pióro) – Natalia Haczek za tomik poezji „Głód”

Lubuski Wawrzyn Naukowy zdobył Przemysław Słowiński, autor książki „W okowach niewoli. Polscy oficerowie w Oflagu II C Woldenberg podczas II wojny światowej”.

Zobacz:   Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym - młodzież rywalizowała w finale wojewódzkim

– Jestem bardzo szczęśliwy z powodu otrzymanego wyróżnienia. Książka wymagała sporo pracy, sporo godzin spędziłem w archiwach polskich i niemieckich. Ale pozwoliło to na pokazanie w nowym świetle tego, co niby wszyscy historycy wiedzą o największym obozie jenieckim, który znajdował się w dzisiejszym Dobiegniewie – mówił autor o procesie powstawania zwycięskiej publikacji.

Nagroda za najlepszą książkę popularnonaukową przypadła z kolei Bartłomiejowi Gruszce za publikację „Atelier fotograficzne w dawnej Zielonej Górze (Grünberg in Schlesien)”. Dyplom za walory edytorskie powędrował do Stowarzyszenia Forum Art za książkę Igora Myszkiewicza „Ilustrowana kronika Zielonej Góry”.

Zobacz:   Zuchwała kradzież roweru w Zielonej Górze - złodziej namierzony dzięki monitoringowi miejskiemu

W tym roku po raz pierwszy przyznano Nagrodę Czytelników. Zdobył ją Edward Jabłoński za książkę „Kulturalna Nowa Sól. Z dziejów zakładowych i miejskich domów kultury 1946-2010”.

Na gali Lubuskich Wawrzynów została wręczona także nagroda specjalna Marszałek Województwa Lubuskiego. Otrzymał ją Przemysław Piotrowski. W uzasadnieniu podkreślono szczególną aktywność twórczą pisarza oraz to, że jego książki cieszą się uznaniem czytelników i są obecne w krajowym obiegu czytelniczym.

Do tegorocznej edycji Lubuskiego Wawrzynu Literackiego wpłynęło łącznie 47 książek z których 1 pozycja nie spełniła wymogów regulaminowych. Natomiast do Lubuskiego Wawrzynu Naukowego wpłynęło 25 pozycji z czego 3 nie spełniły wymogów.