W Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze uruchomione zostały punkty informacyjne dla uchodźców z Ukrainy. W czasie konferencji prasowych wojewoda Władysław Dajczak z prezydentem Jackiem Wójcickim oraz wicewojewoda Wojciech Perczak z prezydentem Januszem Kubickim przekazali informacje o ich funkcjonowaniu.

Punkty informacyjne dla uchodźców z Ukrainy w Gorzowie i Zielonej Górze
fot. LUW, gov.pl

Punkty informacyjne dla uchodźców z Ukrainy, którzy przyjeżdżają do Polski uciekając przed konfliktem zbrojnym zlokalizowane są na dworcach PKP w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze. W punktach tych można uzyskać pierwsze, podstawowe informacje na temat statusu swojego pobytu w Polsce i potwierdzenie, że jest on legalny.

Wszystkie służby podległe wojewodzie działają by przygotować nasze województwo na przyjęcie fali uchodźców, którzy będą uciekali z Ukrainy. Działania te podejmujemy wspólnie z samorządowcami i dziękuję im za deklarowaną gotowość. Punkty na dworcach PKP, które otwieramy w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze przyjmą osoby, które przyjadą do Polski. Tutaj przeprowadzimy z nimi wywiad, zbierzemy podstawowe dane i przekażemy je do punktu koordynacyjnego. Następnie pozyskamy informację gdzie taką osobę zakwaterować i zapewnimy jej wyżywienie. To wszystko będzie działo się we współpracy z miastem Gorzowem i Zieloną Górą – powiedział wojewoda Władysław Dajczak w czasie konferencji prasowej w Punkcie Informacyjnym.

Zobacz:   Potrącenie nastolatków na przejściu dla pieszych [nagranie]

Naszym zadaniem będzie stała opieka nad uchodźcami. Nasi pracownicy będą w stałym kontakcie z punktem, będą koordynować pomoc, której chcą udzielić mieszkańcy naszego miasta, a jest ich bardzo dużo. Od poniedziałku będziemy zbierali adresy osób prywatnych, które chcą przyjąć ich pod swój dach. Lokale miasta są z kolei w dyspozycji wojewody – dodał prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki.

Punkty informacyjne dla uchodźców z Ukrainy będą podejmować działania dostosowywane do godzin przyjazdów pociągów. Warto zaznaczyć, że osoby, które nie przyjadą pociągiem, a np. samochodami również mogą udać się do tych punktów.

Zobacz:   Pijany kierowca potrącił pieszego na przejściu dla pieszych. Miał 3 promile i zakaz prowadzenia pojazdów

Ten punkt jest przede wszystkim po to by zacząć udzielać konkretnej pomocy. Nikt nie może zostać bez pomocy. Aby jej sensownie udzielić potrzebujemy zarejestrować przybywających uchodźców i dowiedzieć się czego potrzebują. Dodatkowo jesteśmy w kontakcie z Iwano-Frankowskiem, do którego również wyślemy pomoc tym, którzy chcą zostać i walczyć – mówił prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.

Osoby, które będą obsługiwały Punkty Informacyjne odpowiedzą na pierwsze, najpilniejsze potrzeby uchodźców. Pomogą im w pierwszych chwilach po przybyciu na teren województwa lubuskiego. Punkty informacyjne dla uchodźców z Ukrainy na dworcach PKP w Zielonej Górze i Gorzowie są miejscami, które wspierają działalność punktów recepcyjnych na wschodniej granicy Polski.