W Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze uruchomione zostały punkty informacyjne dla uchodźców z Ukrainy. W czasie konferencji prasowych wojewoda Władysław Dajczak z prezydentem Jackiem Wójcickim oraz wicewojewoda Wojciech Perczak z prezydentem Januszem Kubickim przekazali informacje o ich funkcjonowaniu.

Punkty informacyjne dla uchodźców z Ukrainy w Gorzowie i Zielonej Górze
fot. LUW, gov.pl

Punkty informacyjne dla uchodźców z Ukrainy, którzy przyjeżdżają do Polski uciekając przed konfliktem zbrojnym zlokalizowane są na dworcach PKP w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze. W punktach tych można uzyskać pierwsze, podstawowe informacje na temat statusu swojego pobytu w Polsce i potwierdzenie, że jest on legalny.

Wszystkie służby podległe wojewodzie działają by przygotować nasze województwo na przyjęcie fali uchodźców, którzy będą uciekali z Ukrainy. Działania te podejmujemy wspólnie z samorządowcami i dziękuję im za deklarowaną gotowość. Punkty na dworcach PKP, które otwieramy w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze przyjmą osoby, które przyjadą do Polski. Tutaj przeprowadzimy z nimi wywiad, zbierzemy podstawowe dane i przekażemy je do punktu koordynacyjnego. Następnie pozyskamy informację gdzie taką osobę zakwaterować i zapewnimy jej wyżywienie. To wszystko będzie działo się we współpracy z miastem Gorzowem i Zieloną Górą – powiedział wojewoda Władysław Dajczak w czasie konferencji prasowej w Punkcie Informacyjnym.

Zobacz:   Akcja sadzenia drzew i warsztaty z tworzenia kokedamy w Zielonej Górze

Naszym zadaniem będzie stała opieka nad uchodźcami. Nasi pracownicy będą w stałym kontakcie z punktem, będą koordynować pomoc, której chcą udzielić mieszkańcy naszego miasta, a jest ich bardzo dużo. Od poniedziałku będziemy zbierali adresy osób prywatnych, które chcą przyjąć ich pod swój dach. Lokale miasta są z kolei w dyspozycji wojewody – dodał prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki.

Punkty informacyjne dla uchodźców z Ukrainy będą podejmować działania dostosowywane do godzin przyjazdów pociągów. Warto zaznaczyć, że osoby, które nie przyjadą pociągiem, a np. samochodami również mogą udać się do tych punktów.

Zobacz:   33-latek poszukiwany przez sądy zatrzymany podczas kontroli drogowej

Ten punkt jest przede wszystkim po to by zacząć udzielać konkretnej pomocy. Nikt nie może zostać bez pomocy. Aby jej sensownie udzielić potrzebujemy zarejestrować przybywających uchodźców i dowiedzieć się czego potrzebują. Dodatkowo jesteśmy w kontakcie z Iwano-Frankowskiem, do którego również wyślemy pomoc tym, którzy chcą zostać i walczyć – mówił prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.

Osoby, które będą obsługiwały Punkty Informacyjne odpowiedzą na pierwsze, najpilniejsze potrzeby uchodźców. Pomogą im w pierwszych chwilach po przybyciu na teren województwa lubuskiego. Punkty informacyjne dla uchodźców z Ukrainy na dworcach PKP w Zielonej Górze i Gorzowie są miejscami, które wspierają działalność punktów recepcyjnych na wschodniej granicy Polski.