Mieszkańcy Lubuskiego od pierwszych informacji o wybuchu wojny na Ukrainie ruszyli z pomocą dla potrzebujących. Jedni oferują schronienie uciekającym przed wojną inni przekazują pomoc materialną. Każdy kto chce może pomóc. W Lubuskich miastach ruszyły już pierwsze zbiórki darów dla Ukrainy, gdzie można przekazać niezbędne rzeczy.

W lubuskich miastach ruszyły zbiórki darów dla Ukrańców. Gdzie? Co jest potrzebne?
fot. Pixabay;

Jak pomóc Ukrainie? Jest kilka opcji

  • wsparcie materialne: osoby które opuściły swoje domy mają przy sobie często tylko najpotrzebniejsze rzeczy i zapasy na kilka dni. Bezpośrednie wsparcie dla nich to przede wszystkim: woda, żywność, środki medyczne i opatrunkowe, koce, śpiwory, łóżka polowe, odzież
  • mieszkanie lub schronienie: część uchodźców potrzebuje mieszkania – na kilka – kilkanaście dni
  • środki transportu: do przewiezienia pomocy na terytorium Ukrainy, a także potrzebujących osób
  • wsparcie osobiste: dostarczenie wsparcia do dużej grupy osób to wyzwanie logistyczne. Możesz zaangażować się jako wolontariusz, który na miejscu pomoże potrzebującym

Organizacje prowadzące zbiórki dla ofiar wojny wskazują, że potrzebne są również peleryny przeciwdeszczowe, materace, naczynia kuchenne, baterie, zestawy medyczne oraz maseczki wielorazowe.

Zbiórki darów dla Ukrainy w Lubuskiem

Punkt zbiórki darów w Gorzowie Wlkp. zostanie uruchomiony w poniedziałek przy ulicy Traugutta 6. Będzie się znajdował na pierwszym piętrze pawilonu w miejscu, gdzie kiedyś działał bar Muszelka. Można będzie przynosić środki higieny osobistej, pieluchy, ręczniki papierowe a także także świece, baterie czy zapalniczki. Przydadzą się też zestawy wielorazowych talerzy, kubków i sztućców ale też zabawki dla dzieci. Jeśli chodzi o żywność, potrzebne będą produkty puszkowane z długim terminem ważności, nadające się do szybkiego przygotowania.

We wspólną pomoc wraz z oddziałem PCK zaangażował się również Powiat Gorzowski. Przyniesioną żywność, kosmetyki, chemię i środki opatrunkowe (odzież nie będzie przyjmowana) można dostarczać do punktów zbiórki darów: na parterze budynku przy ul. Józefa Pankiewicza 5-7 (w pojemnikach) lub dostarczyć bezpośrednio do Oddziału Rejonowego PCK na ul. Chrobrego 28 (w podwórku)

Zobacz:   Loko-Piknik w Żaganiu. Kolejowe święto dla pasjonatów kolejnictwa

W punkcie za bramą przy sklepie rowerowym przy ul. Legnickiej 17 ruszyła zbiórka darów w Gubinie koordynowana jest przez Kamila Kuśnierka (numer kontaktowy 661 122 100)

Pomoc dla Ukrainy w Gminie Iłowa, można zgłaszać w Urzędzie Miejskim w Iłowej bezpośrednio pod numerem telefonu: 68 368 14 05 lub 68 368 14 16. Każda forma wsparcia będzie przydatna. Można zaoferować możliwość zamieszkania i inne formy pomocy. Zakres potrzeb jest bardzo duży.

W Kostrzynie nad Odrą uruchomiono punkt kontaktowy dla osób które chciałyby włączyć się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy, oferując im zakwaterowanie, usługi transporotowe lub pomoc materialną. Wszyscy zainteresowani mogą skontaktować się mailowo: ukraina@kostrzyn.pl lub telefonicznie pod numerami: 514 121 548 lub 95 727 81 24.

Punkt zbiórki darów w Krośnie Odrzańskim mieści się przed wejściem głównym w Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Pułaskiego 3. Najbardziej potrzebne rzeczy: ciepłe śpiwory, karimaty, namioty, środki higieny osobistej (kosmetyki, pieluchy, podpaski, pasty do zębów itp.), apteczki pierwszej pomocy, środki opatrunkowe, rękawiczki, latarki i niepsujące się jedzenie, będą odbierane w weekend 26 i 27 lutego w godzinach 16-19 a następnie dostarczone do potrzebujących na Ukrainie.

Zbiórki darów w Gminie Lubrza prowadzone są w Ośrodku Pomocy Społecznej, Gminnym Ośrodku Kultury, świetlicy w Nowej Wiosce i Mostkach oraz sklepie spożywczo-przemysłowym Staropole. Można przynosić żywność, mleko w proszku dla dzieci, słodycze, środki czystości i higieny osobiste, bieliznę oraz koce.

Zbiórka darów w Łochowicach prowadzona jest codziennie w godzinach 7-15 przy ul. Słonecznej 48. Kontakt: Paweł Szwed 517 064 123.

Zobacz:   Kiedy będzie gotowa autostrada A18? GDDKiA podała termin

Organizacji zbiórki darów w Międzyrzeczu podjął się Polski Czerwony Krzyż. Potrwa od 28 lutego, do odwołania. We wtorki, środy i czwartki przyjmowane będą materiały opatrunkowe, żywność długoterminowa, środki higieny (kosmetyki, pieluchy, podpaski, pasty do zębów itp.), nowy sprzęt kwatermistrzowski (śpiwory, koce, łóżka polowe itp.). Dostarczenie materiałów należy wcześniej uzgodnienić telefonicznie z biurem oddziału rejonowego w Międzyrzeczu przy ul. Konstytucji 3-go Maja 24 pod numerem telefonu 609 314 004.

Zbiórka darów w Nowej Soli jest odpowiedzią na apel mera Iwano-Frankiwska (miasta partnerskiego Nowej Soli) o solidarność i wsparcie. W tej chwili w dużych ilościach potrzebne są maty, śpiwory, koce (nowe!), środki higieniczne i pierwszej pomocy. Pomoc można przekazywać do Starostwa Powiatowego przy ul. Moniuszki 3. Dokładna lista potrzeb wskazanych przez władze Iwano-Frankiwska dostępna jest tutaj.

Od 28 lutego, do odwołania dary przymować będzie również PCK. Potrzebne będą materiały opatrunkowe, żywność długoterminowa, środki higieny, nowy sprzęt kwatermistrzowski. Dostarczenie materiałów należy wcześniej uzgodnienić telefonicznie z biurem oddziału rejonowego w Nowej Soli przy ul. Kasprowicza 12, pod numerem telefonu 793 876 125.

W poniedziałek, środę i w piątek (28 lutego, 2 i 4 marca) 2022 r. w godzinach od 16:30 do 18:30 organizowana jest zbiórka darów w Witnicy. Osoby, które mogą pomóc proszone są o przynoszenie rzeczy do siedziby CIS w starej remizie strażackiej przy ul. Zaułek Wodny 1.

Zbiórka darów w Zielonej Górze ruszy w poniedziałek w specjalnie oznakowanym punkcie przy ratuszu. Będzie czynny od 13 do 17. Potrzebne są środki opatrunkowe, bandaże, plastry, leki na przeziębienie i grypę, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla dzieci. Pomoc pojedzie na Ukrainę. Osoby które mogą zaoferować swoją pomoc mogą dzwonić pod numer telefonu 605 931 125.

Zbiórka darów w Zielonej Górze w ramach wspólnej akcji zielonogórskiego biura PCK, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Samorządu Studentów UUZ, oddziału IFMSA-Poland oraz Collegium Medicum UZ – #UZdlaUkrainy, będzie się odbywać od 28 lutego do 6 marca 2022 r., w godzinach od 9:00 do 12:00 oraz od 15:00 do 21:00. Punkty zbiórek mieszczą się w holu budynku A-16 Uniwersytetu Zielonogórskiego przy al. Wojska Polskiego 69 oraz w holu budynku A-0 Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Podgórnej 50 w Zielonej Górze.

Zobacz:   Pościg w Żaganiu. Policja schwytała poszukiwanego mężczyznę, który w maju zbiegł z Zakładu Karnego

Specjalny punkt zbiórki darów w Zielonej Górze od 4 marca jest również w Galerii Focus Mall. Oznakowane kosze są ustawione nieopodal wejścia do sklepu Carrefour, znajdującym się na poziomie 0. Przyniesione do punktu przedmioty powinny mieć aktualną datę ważności i być nierozpakowane. Przyjmowane są: karimaty, koce termoaktywne, bielizna termoaktywna, rękawiczki sterylne, apteczki pierwszej pomocy, hemostatyczne opaski uciskowe, bandaże i opatrunki, latarki, zapalniczki, baterie w opakowaniach, środki higieny dla osób dorosłych, dzieci i niemowląt oraz żywność z długim terminem do spożycia lub do szybkiego przygotowania.

Punkt zbiórki darów w Żaganiu prowadzony jest Urzędzie Miasta. Można przynosić śpiwory, karimaty, pościel, koce, poduszki, środki higieniczne oraz żywności z długotrwałym terminem przydatności do spożycia (m.in. wodę i żywność puszkowaną). Materiały przyjmowane będą w punkcie informacji magistratu w budynku przy placu Słowiańskim 17.

Organizacji Zbiórki darów w Żarach podjął się Polski Czerwony Krzyż. Potrwa od 28 lutego, do odwołania. Przyjmowane będą materiały opatrunkowe, żywność długoterminowa, środki higieny (kosmetyki, pieluchy, podpaski, pasty do zębów itp.), nowy sprzęt kwatermistrzowski (śpiwory, koce, łóżka polowe itp.). Dostarczenie materiałów należy wcześniej uzgodnienić telefonicznie z biurem oddziału rejonowego w Żarach przy ul. Myśliwskiej 5 pod numerem telefonu 607 323 794.


Jeżeli masz informacje o punktach organizujących zbiórki darów pomocowych dla Ukraińców i chciesz uzupełnić powyższą listę, skontaktuj się z nami lub daj znać w komentarzu poniżej.