W ramach współpracy Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz wielu innych organizacji, studenci stworzyli akcję #UZdlaUkrainy, w ramach której apelują do mieszkańców Zielonej Góry oraz okolic o wspomaganie mieszkańców Ukrainy, poprzez zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy, a także o gotowość do oddawania krwi.

Wielka zbiórka darów w Zielonej Górze #UZdlaUkrainy
Materiały prasowe – fot. IFMSA-Zielona Góra

Dzięki połączonym siłom Zielonogórskiego Biura Polskiego Czerwonego Krzyża, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Samorządu Studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielonogórskiego Oddziału IFMSA-Poland oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego została utworzona akcja #UZdlaUkrainy, w ramach której zorganizowana została zbiórka darów dla mieszkańców Ukrainy.

Zbiórka darów w Zielonej Górze będzie się odbywać od 28 lutego do 6 marca 2022 r., w godzinach od 9:00 do 12:00 oraz od 15:00 do 21:00. Punkty zbiórek mieszczą się w holu budynku A-16 Uniwersytetu Zielonogórskiego przy al. Wojska Polskiego 69 oraz w holu budynku A-0 Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Podgórnej 50 w Zielonej Górze.

#UZdlaUkrainy. Wielka zbiórka darów w Zielonej Górze

Podczas zbiórki zbierane będą: jedzenie (suchy prowiant, konserwy, puszki, ciastka, batoniki energetyczne, kawę oraz herbatę – z długim terminem ważności), środki higieniczne (chusteczki, podpaski, mokre chusteczki, pieluchy dla niemowląt, dzieci i osób dorosłych), zestawy wyposażenia medycznego (leki przeciwbólowe, bandaże, plastry, gazy, igły, strzykawki, koce termiczne, płyny octanisept, panthenol na oparzenia, maseczki i rękawiczki), nową bieliznę damską, męską i dziecięcą, środki do dezynfekcji (żele, spraye, chusteczki antybakteryjne i gaziki nasączone alkoholem), koce, poduszki, materace, śpiwory oraz karimaty. Przypominamy, aby wszystkie przekazywane rzeczy, ze względów epidemiologicznych, były nowe.

Zobacz:   Nowe szynobusy SA136 i pociągi hybrydowe trafią na lubuskie tory. "Ciężko pracujemy nad poprawą sytuacji"

Poza Wielką Zbiórką Darów dla mieszkańców Ukrainy studenci apelują również o gotowość do oddania krwi, której może w każdej chwili zabraknąć. – Jesteśmy w kontakcie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Zielonej Górze. Dostaliśmy informację, aby jak najwięcej osób było gotowych do oddania krwi, ponieważ w każdym momencie może być ona pilnie potrzebna. W momencie otrzymania informacji z RCKiK o nagłym zapotrzebowaniu na krew podejmiemy działania mobilizujące krwiodawców. Zachęcamy do śledzenia na bieżącostrony internetowej RCKiK oraz naszej strony wydarzenia na Facebook-u – komentuje Kacper Łuszczki, Prezydent Zielonogórskiego Oddziału IFMSA-Poland i współorganizator wydarzenia.

Zobacz:   Bezpośrednie połączenie między Zieloną Górą a Wrocławiem od 9 grudnia zniknie z rozkładu

Studenci opowiadają również o innych działaniach, które organizują w ramach akcji #UZdlaUkrainy. – Staramy się również zorganizować pomoc psychologiczną dla osób z Ukrainy oraz dla wszystkich, którzy potrzebują wsparcia, w związku z ostatnimi wydarzeniami. Dlatego też prosimy o kontakt wszystkich chętnych psychologów, psychoterapeutów oraz psychiatrów, którzy chcieliby się zaangażować w tą pomoc. Poszukujemy także osób znających język ukraiński i/lub rosyjski gotowych do wsparcia nas w tłumaczeniu materiałów informacyjnych – mówi Jakub Wojtacha, Koordynator ds. Zdrowia Publicznego w Zielonogórskim Oddziale IFMSA-Poland i współorganizator wydarzenia.

Aktualne informacje o wydarzeniu oraz zbiórce darów można śledzić poprzez stronę na Facebook-u, na apel studentów odpowiedziało już ponad 170 osób. – Wierzymy, że wspólnymi siłami jesteśmy w stanie dotrzeć do jeszcze większej liczby osób i wspólnie nieść dobro dla potrzebujących! Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich chętnych, którym nie jest obojętna ludzka tragedia – dodaje Maria Ludwig,
studentka kierunku lekarskiego na UZ i współorganizatorka wydarzenia.

Zobacz:   W Zielonej Górze szybko zaoszczędzimy na wkład własny! 

Nie jest to jedyna zbiórka, która ostatnio została zorganizowana w naszym mieście i okolicy. Zbiórki rzeczy organizują również m.in.: Cosmos Greek Food & Coffee; Casa Mia; Fundacja „Warto jest pomagać” wspólnie z Prezydentem Miasta Zielona Góra; Falubaz; Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego oraz Cafe Noir Zielona Góra.

Organizatorzy akcji #UZdlaUkrainy serdecznie zachęcają do dołączenia do zbiórek odbywających się w najbliższym miejscu zamieszkania.