Podczas niedzielnej wideokonferencji z samorządowcami, wojewoda lubuski Władysław Dajczak zapelował do organizatorów zbiórek, żeby nie wysyłać prywatnych transportów na polsko-ukraińską granicę. Nieskoordynowana pomoc doprowadza tam do ogromnego chaosu i korków, które opóźniają przekazanie pomocy.

Apel wojewody do organizatorów zbiórek: "Bardzo proszę o niewysyłanie na własną rękę pomocy na granicę"
fot. LUW, gov.pl

Bardzo proszę o niewysyłanie na własną rękę pomocy na granicę. Wszelka pomoc będzie koordynowana przez Urząd Wojewódzki – zaapelował wojewoda Władysław Dajczak do organizatorów zbiórek indeywidualnych w czasie wideokonferencji z samorządowcami.

Wojewoda wskazał, że potrzebna jest koordynacja trwających zbiórek indywidualnych i wysyłanie pomocy możliwie jednym transportem do miejs przeznaczenia uzgodnionych pomiędzy koordynatorami wojewódzkimi. Obecnie pomoc realizowana indywidualnie powoduje na samej granicy korki i chaos, w miejscu gdzie potrzeba aktualnie ogromnej przepustowości.

Zobacz:   Policjanci zorganizowali zbiórkę dla pogorzelców z Biecza, a Internauci zbierają na odbudowę domu

Wczoraj przekazaliśmy do starostów listę produktów i rzeczy, które najbardziej przydadzą się teraz mieszkańcom Ukrainy. Prosimy o jej przekazanie dalej. Udzielenie mądrej pomocy jest teraz niezwykle istotne. Wojewoda Podkarpacka apeluje, by nie wysyłać pomocy na granicę samodzielnie, ponieważ tworzą się duże korki i problemy np. z powrotem na Polską stronę granicy – mówił wojewoda Władysław Dajczak.

Jak zbierać dary dla Ukrainy?

Zbiórką darów mają się zająć samorządy. Gminy będą prowadziły zbiórkę wśród mieszkańców, a zgromadzone produkty przekażą do starostw powiatowych. Starostowie będą sortowali grupy produktów w wolumeny transportowe, a następnie przekazywali je do zbiorczego punktu prowadzonego przez wojewodę. Takie działanie znacznie usprawni transport który zorganizuje transport masowy bezpośrednio na granicę polsko-ukraińską. Następnie transporty będą transferowane do naszego sąsiada.

Zobacz:   Policjanci zorganizowali zbiórkę dla pogorzelców z Biecza, a Internauci zbierają na odbudowę domu

Koordynatorem przekazywania pomocy przez granicę jest Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Służby zwróciły się wiec do organizatorów indywidualnych zbiórek o bezpośredni kontakt z urzędem. Zapytania w sprawie pomocy humanitarnej dla obywateli Ukrainy można kierować mailem na adres: pomocukrainie@lubuskie.uw.gov.pl

Jak zapowiedział wojewoda, na dniach mają wyjechać z naszego województwa pierwsze tiry z pomocą humanitarną.