Wyjątkowo bezpiecznie przebiegają wakacje w tym roku. Półmetek wakacji i wypoczynku najmłodszych jest najbardziej bezpieczny od lat. To efekt rozsądnego podejścia do spraw bezpieczeństwa ale koncentracja, pokora i odpowiedzialność nie mogą zniknąć w kolejnych tygodniach wypoczynku.

półmetek wakacji
fot. Policja.pl

Wakacje – słowo upragnione dla każdego ucznia i przedszkolaka. To dla nich przede wszystkim okres zasłużonego odpoczynku od zeszytów i książek, poznawania nowych ludzi i odwiedzania ciekawych miejsc. Dla ich rodziców to okres urlopów i zregenerowania sił przed powrotem do pracy. Nad bezpieczeństwem wszystkich osób wypoczywających w lasach, nad jeziorami, w większych i mniejszych miejscowościach czuwają lubuscy stróże prawa.

Zobacz:   Piknik Funduszy Europejskich w Słubicach

Dotychczas policjanci prewencji odnotowali jedno utonięcie, a funkcjonariusze ruchu drogowego 51 wypadków, w którym życie straciły dwie osoby. Skąd zatem takie wnioski? Otóż prze rokiem w połowie wakacji mieliśmy już 17 tragedii nad wodą. Tyle utonięć zanotowali bowiem policjanci w całym regionie. A w 61 wypadkach życie straciło aż…11 osób. Różnice w bezpieczeństwie są aż nadto widoczne.

Ale należy powiedzieć, że nic nie dzieje się bez przyczyny. To efekt zarówno bardziej odpowiedzialnego i zdroworozsądkowego, pełnego pokory i umiaru podejścia młodzieży do wypoczynku czy kierowców do spraw drogowych oraz bardzo intensywnych i częstych działań lubuskich stróżów prawa. Ta symbioza sprawia, że ten wolny od nauki czas można spędzić spokojnie i bezpiecznie, bez tragicznych zdarzeń.

Zobacz:   Policyjni wodniacy rozpoczęli sezon - są już pierwsze efekty kontroli na Jeziorze Sławskim

Służba  policjantów przy zapewnianiu wakacyjnego bezpieczeństwa jest wielowymiarowa i realizowana na kilku płaszczyznach: prewencji, ruchu drogowego, prewencji kryminalnej, policjantów zwalczających cyberprzestępczość.

Tylko podczas tych dwóch miesięcy kontrolujemy ponad 800 miejsc wypoczynku młodzieży – obozowisk, półkolonii etc. Dzięki temu nie odnotowano tam żadnych wydarzeń nadzwyczajnych. Kontrolujemy także punkty sprzedaży alkoholu czy ten produkt nie jest oferowany osobom nieletnim. Każdego dnia prowadzimy setki rozmów z dziećmi i młodzieżą. Kontrolujemy współczesny świat, w którym dziś najczęściej oni przebywają – świat cybernetyczny. Zagrożenia jakie niesie za sobą nieodpowiednie korzystanie z Internetu w wielu sytuacjach kończy się tragicznie. – mówi nadkom. Marcin Maludy, rzecznik prasowy KWP w Gorzowie Wielkopolskim.

Zobacz:   Letnie półkolonie w Gubinie odbędą się również w tym roku. Burmistrz ogłosił dwa terminy

Ale te wytężone działania jak widać przynoszą oczekiwane efekty w postaci bezpieczeństwa. To policjanci są za nie odpowiedzialni i jak widać radzą sobie dotychczas z tym zadaniem znakomicie. Ale przed hurra optymizmem jeszcze należy się wstrzymać do 1 września i dalej skutecznie i nieustępliwie dbać o zdrowie i życie najmłodszych.