Wojewoda lubuski, Władysław Dajczak odwiedził punkt informacyjny dla uchodźców w Zielonej Górze. Znajduje się on na dworcu PKP, w punkcie cały czas udzielana jest pomoc dla obywateli Ukrainy. – Punkty informacyjne dla uchodźców to bardzo potrzebne miejsca. Ich funkcjonowanie pokazało, że codziennie uchodźcy wojenni, którzy docierają do Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego różnym transportem, znajdują tam niezbędną pomoc – powiedział wojewoda.

Pomoc dla obywateli Ukrainy. Wojewoda: "Punkty informacyjne to bardzo potrzebne miejsca"
W zielonogórskim punkcie codziennie udzielana jest niezbędna pomoc dla obywateli Ukrainy – fot. LUW, gov.pl

Dworce PKP w Zielonej Górze i w Gorzowie Wielkopolskim są punktami informacyjnymi, gdzie cały czas prowadzona jest pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Jak podkreśla wojewoda Władysław Dajczak, w punktach udzielana jest niezbędna pomoc dla obywateli Ukrainy. Mogą tam uzyskać pierwsze, podstawowe informacje m.in. na temat statusu swojego pobytu w Polsce oraz potwierdzenie, że jest on legalny.

Osoby, które obsługują punkty informacyjne odpowiadają na pierwsze, najpilniejsze potrzeby uchodźców. Pomagają im w pierwszych chwilach, kiedy docierają na teren województwa lubuskiego zmęczeni, wystraszeni, z małymi dziećmi. Tę pomoc natychmiast tutaj otrzymują. Wskazywane są im miejsca, dotyczące zakwaterowania, jeśli tego potrzebują czy też udzielane są  informacje odnośnie dalszej podróży – wyjaśnił wojewoda.

Zobacz:   Fundacja Mam Marzenie szuka wolontariuszy i zaprasza chętnych na spotkanie w Zielonej Górze

Punkt recepcyjny w LUW i infolinia dla samorządów

W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim znajduje się również punkt recepcyjny dla uchodźców wojennych. Uruchomiona została też całodobowa infolinia skierowana do samorządów.

W Gorzowie Wielkopolskim dodatkowo mamy utworzony całodobowy punkt recepcyjny, który znajduje się w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim. Jest też całodobowa infolinia, na którą samorządowcy mogą zgłaszać ewentualnie osoby, które do nich bezpośrednio docierają i też takiej pomocy szukają – dodał wojewoda Władysław Dajczak.

Współpraca z samorządowcami i tworzenie baz noclegowych

Wojewoda Lubuski współpracuje z samorządowcami w koordynowaniu akcji i tworzeniu nowych punktów pomocowych. Sukcesywnie rozszerzana jest baza noclegowa dla uchodźców, gdzie będą mogli oni liczyć na pełną opiekę. Służby wojewody na bieżąco przygotowują się do otwierania następnych miejsc, gdy tylko nadejdzie taka potrzeba. Wojewoda podkreślił, że wzajemna współpraca jest na wysokim poziomie, co pozwala na sprawną organizację.

Zobacz:   Zielonogórski drifter potrącił 15-latkę. Tym razem grzywna zaboli - sprawa trafi do sądu

W Zielonej Górze funkcjonuje dodatkowo hala przygotowana dla uchodźców na 400 miejsc.

Punkt obsługi uchodźców i rejestracja wniosków o nadanie numeru PESEL

Wojewoda Władysław Dajczak odwiedził punkt przygotowany przez miasto Zieloną Górę, w którym już od jutra będzie prowadzona obsługa uchodźców i rejestracja wniosków o nadanie numeru PESEL.

Najwyższe zainteresowanie złożeniem wniosków powinno pojawić się w największych miastach naszego województwa, dlatego samorządy dokładają starań by jak najlepiej zorganizować swoją pracę.

– Rozpoczyna się bardzo ważny proces, ponieważ ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy przewiduje nadanie im numeru PESEL. Umożliwi to korzystanie z różnych usług publicznych w Polsce. Da również możliwość podjęcia pracy, czy korzystania z publicznej służby zdrowia. To wszystko jest niezmiernie ważne – podkreślił wojewoda Władysław Dajczak w czasie wizyty.

Zobacz:   Bezpośrednie połączenie między Zieloną Górą a Wrocławiem od 9 grudnia zniknie z rozkładu

Miasto przygotowało specjalny punkt, który powstał w Zielonogórskim Centrum Pomocy Rodzinie. Tam osoby zainteresowane złożeniem wniosków znajdą wszelkie dokumenty i pomoc urzędników. Proces będzie odbywał się w specjalnie przygotowanych i oznaczonych w języku ukraińskim pomieszczeniach.

Pomoc dla obywateli Ukrainy. Gdzie znajdują się punkty?

  • Zielona Góra – Zielonogórskie Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Długa 13.
  • Gorzów Wielkopolski – Urząd Miasta – Sala sesyjna – ul. Sikorskiego 4.

Dodatkowo wniosek można złożyć w każdym Urzędzie Miasta i Gminy na terenie województwa lubuskiego.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy 

Prezydent RP 12 marca 2022 r. popisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Jej obywatele będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy. Przewiduje ona również pomoc dla obywateli Ukrainy udzielaną przez wojewodów i samorządy, m.in. zakwaterowanie czy zapewnienie całodziennego wyżywienia zbiorowego.