Polska pozostaje solidarna z Ukrainą podczas trwającej agresji ze strony Rosji a do naszego kraju przyjeżdża wielu uchodźców. W ramach Narodowego Programu Szczepień możliwe są bezpłatne szczepienia COVID-19 dla Ukraińców.

Bezpłatne szczepienia COVID-19 dla Ukraińców
Bezpłatne szczepienia COVID-19 dla Ukraińców. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay

Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreśla, że ważna jest świadomość odnośnie szczepień. – Wirus jest z nami cały czas obecny, więc dbajmy o siebie nawzajem. Szczepienia to na razie jedyna ochrona jaką mamy – mówi marszałek. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego przygotował ulotkę informacyjną w języku ukraińskim dotyczącą szczepień.

Kto się może zaszczepić przeciw COVID-19

Zaszczepić się przeciw COVID-19 może każda chętna osoba powyżej 18. roku życia, a także dzieci, które skończyły 5 lat. Aby móc skorzystać ze szczepienia przeciw COVID-19 należy posiadać dowód potwierdzający tożsamość – dowód osobisty, paszport lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC. W miarę możliwości za każdym razem należy posługiwać się tym samym dokumentem.

Zobacz:   Robot Da Vinci będzie operował w Zielonej Górze

Bezpłatne szczepienia COVID-19 dla Ukraińców. Jak się zarejestrować?

Na początku należy zgłosić się do lekarza, który powinien wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. W polu „dane pacjenta” powinien wybrać „Inny identyfikator” (zamiast „Numer PESEL”) i wprowadzić numer dokumentu, jakim posługuje się cudzoziemiec.

Posiadacze wystawionego już e-skierowania mogą zarejestrować się na szczepienie na jeden z dwóch sposobów:

Podczas rejestracji trzeba pamiętać, żeby podać numer dokumentu, który widnieje na e-skierowaniu.