9 gmin będzie realizować współfinansowany ze środków samorządu województwa program szczepienia przeciwko grypie dla seniorów. Lubuscy radni podjęli uchwałę w tej sprawie. Samorząd województwa przeznaczy 750 tys. zł na realizację programów polityki zdrowotnej w zakresie szczepień przeciwko grypie dla osób w wieku 65+.

750 tys. zł na szczepienia przeciwko grypie dla lubuskich seniorów
fot. Pixabay

Dzięki dotacjom dla samorządów ma się polepszyć stan zdrowia osób w wieku 65 lat i więcej oraz zwiększyć ich dostęp do szczepień. Co za tym idzie celem jest zmniejszenie zachorowalności na grypę wśród seniorów. – Szczepienia przeciwko grypie mają szczególne znaczenie zwłaszcza u osób starszych. Nie tylko chronią przez zachorowaniem, ale i przed ciężkim przebiegiem choroby. To szczególnie ważne w dobie koronawirusa. Dbajmy o siebie i naszych seniorów. I już dziś pomyślmy o szczepieniach – zachęca marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Zobacz:   Wypadek motocykla w Zielonej Górze. Policja publikuje nagranie ku przestrodze

Ponad 300 tys. zł dla lubuskich gmin na szczepienia przeciwko grypie

Dotacje na szczepienia przeciwko grypie zostaną przyznane samorządom maksymalnie do 50 proc. kosztów programu, przy czym dotacja nie może przekroczyć 100 tys. zł. W trakcie naboru wpłynęło 9 wniosków. Dofinansowanie o łącznej wartości 302.072,50 zł trafi do gmin:

Zobacz:   Dodatkowe 2 terminy w maju na bezpłatne znakowanie rowerów w Zielonej Górze

Grypa szczególnie niebezpieczna dla seniorów

W sezonie grypowym 2019/2020 r. odnotowano łącznie  4,8 mln zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę. Choroba dotyka znaczną część społeczeństwa, a jej przebieg jest szczególnie groźny dla osób z grup ryzyka. Koszty społeczne i gospodarcze grypy są wysokie. Szacuje się, że koszty bezpośrednie, takie jak świadczenia zdrowotne i pośrednie, związane chociażby z absencją w pracy, w skali kraju mogą wynosić 4,5 mld zł w każdym sezonie zachorowań.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny, najczęściej zgony z powodu grypy lub jej powikłań odnotowuje się w populacjach 40-64 oraz u osób powyżej 65 roku życia. W sumie w latach 2009-2016 w Polsce odnotowano 460 zgonów z powodu grypy, z czego najwięcej w 2013 r. (115 przypadków) oraz 2016 r. (103 przypadki). Największą liczbę zgonów odnotowano wśród seniorów (66 proc.). Zgodnie z informacjami z raportu Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób, podstawowym wskaźnikiem sukcesu we wdrażaniu programów szczepień jest wysoki wskaźnik pokrycia szczepieniami populacji docelowej.

Zobacz:   LOT uruchamia połączenie lotnicze z Krakowa do Zielonej Góry

W czasie pandemii COVID-19 zasoby ochrony zdrowia koncentrują się przede wszystkim na walce z koronawirusem. Szczepienia przeciwko grypie mają szczególne znaczenie w odniesieniu do układu oddechowego, szczególnie u osób starszych. W przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie tylko istotna jest ochrona przed wirusem, ale dodatkowo ważne jest uniknięcie koinfekcji wywołanych tymi patogenami, co może zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu chorobami układu oddechowego.