Tylko w ten weekend funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili 108 osób, które nie zastosowały się do nałożonej kwarantanny i nadal przekraczały granicę państwową, a także 4 osoby, które w miejscu niedozwolonym z pominięciem kontroli sanitarnej i granicznej przekroczyły granice.

straż graniczna
Kontrola sanitarna na granicy podczas pandemii koronawirusa, marzec 2020 – fot. Policja.pl

Realizując w trakcie weekendu zadania w kontroli ruchu granicznego funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej skontrolowali blisko 10 tysięcy osób oraz prawie 4,5 tysiąca pojazdów. Funkcjonariusze ustalili również, że 108 osób, które powinny przebywać na kwarantannie, przekroczyły granicę. Z uwagi na przewinienie, dane tych osób przekazane został sanepidowi oraz Policji.  

Zobacz:   Przeciążone dostawczaki na celowniku ITD

Do niecodziennej sytuacji doszło w piątek wieczorem. Do kontroli granicznej w Świecku podjechał samochodem osobowym obywatel Niemiec, z którym podróżował obywatel Ukrainy. Po sprawdzeniu dokumentów kierowca został poinformowany, iż nie spełniają warunków wjazdu do Polski i muszą zwrócić na terytorium Niemiec. Mężczyzna nie zastosował się do polecenia funkcjonariuszy i ruszył w głąb Polski. Został zatrzymany przez patrol Straży Granicznej, który ruszył za nimi. Funkcjonariusze SG skierowali auto na parking, jednak kierowca kolejny raz nie zastosował się do poleceń i zamierzał bez zatrzymywania wjechać na terytorium Niemiec. Został zatrzymany, a następnie ukarany mandatem karnym, w wysokości 500 złotych. 

Zobacz:   Trasę Zielona Góra - Guben obsłużą autobusy. PKP PLK awaryjnie zamyka szlak Czerwieńsk-Krosno Odrz.

Zobacz również: Złapani na nielegalnym przegraczaniu granicy. 500 zł mandatu i kwarantanna

W ręce funkcjonariuszy Straży Granicznej z Zielonej Góry wpadł także mężczyzna, który w piątek 17 kwietnia przekroczył nielegalnie granicę z Niemiec do Polski. W trakcie kontroli jego dokumentów wyszło na jaw, iż powodem przekroczenia granicy w miejscu niedozwolonym było nie tylko unikniecie odbywania kwarantanny ale także uniknięcie zatrzymania i przymusowego doprowadzenia do aresztu śledczego. Mężczyznę bowiem od sierpnia 2018 roku poszukiwał na podstawie listu gończego Sąd Rejonowy w Miastku w celu 3 miesięcy pozbawienia wolności za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu.

Zobacz:   Kobieta zatrzasnęła dziecko w samochodzie

Natomiast w sobotę patrol żołnierzy Wojska Polskiego, ujawnił dwóch obywateli Niemiec łowiących ryby, którzy pontonem dopłynęli do polskiego brzegu Odry. Mężczyźni zastali pouczeni.