Do lubuskich lecznic postawionych w stan gotowości płyną darowizny finansowe na walkę z COVID-19 od firm, organizacji ale także celebrytów m.in. od Roberta Lewandowskiego. – To oznaka niezwykłej solidarności i empatii. Wiele przedsiębiorstw jest teraz w trudnej sytuacji. A mimo to dają wyraz swojej hojności, otwartości i życzliwości. Dziękuję za każdy gest pomocy – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

darowizny dla szpitali
Wszystkie ręce na pokład do walki z COVID-19 – fot. Pixabay

Aktualnie w regionie w stan podwyższonej gotowości postawione są trzy szpitale: Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze, Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. oraz Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu. Od początku epidemii przyjmują pacjentów z podejrzeniem COVID-19, diagnozują i leczą pacjentów.

Zobacz również: Rząd zlecił przygotowanie szpitali zakaźnych w Gorzowie, Żarach, Torzymiu i Szprotawie

Szpital Uniwersytecki na pierwszym froncie

Zdecydowana większość pacjentów chorych na COVID-19, których zdiagnozowano w naszym regionie, leczona była w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Lecznica od początku walki z pandemią COVID-19 otrzymuje nie tylko wsparcie sprzętowe, ale również finansowe. Ofiarodawców można podzielić na trzy grupy: instytucje i firmy, dotacje oraz wpłaty osób prywatnych.

Zobacz:   Wystawa pająków i skorpionów w Zielonej Górze. Będzie czynna do 31 marca w Focus Mall

Wśród instytucji i firm największą wpłatę szpital otrzymał od Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu – 790 tys. zł. Fundacja PGNIG S.A wpłaciła 300 tys. zł, po 100 tys. zł na konto lecznicy przelały IKEA INDUSTRY POLAND SP. z o. o. i FUNDACJA ENEA. 80 tys. wpłynęło od P.H.U. ARPOL Sp. z o.o., a po 50 tys. od TUiR WARTA S.A oraz firmy BODAMA Sp. z o.o.

Na liście wpłat firm i instytucji znajduje się 39 ofiarodawców. Wśród nich po 10 tys. zł wpłaciły nadleśnictwa Świebodzin, Przytok, Bytnica, Cybinka i Babimost. Caritas i Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska łącznie przelały ponad 40 tys. zł, a gmina Nowogród Bobrzański 27 tys. zł. Reszta wpłat oscyluje na kwoty od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych. W sumie firmy, instytucje i osoby prywatne wpłaciły ponad 1,8 mln zł.

Zobacz tak

300 prywatnych ofiarodawców

Na konto szpitala trafiły także i wciąż są przelewane pieniądze od osób prywatnych. Na tej liście znajduje się blisko 300 ofiarodawców, którzy wpłacili ponad 70 tys. zł. W większości są to przelewy na 50, 100, 200 zł. Zdarzają się też sumy większe opiewające na kilka tysięcy złotych. Największe wpłaty z tego sektora to jednorazowo nawet 10 tys. zł. – informuje Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze.

Zobacz:   Potrącenie pieszych na przejściu w Zielonej Górze. Policja opublikowała nagranie [wideo]

Zobacz również: Radni powiatu żarskiego przeznaczyli swoje diety na zakup maseczek dla szpitali

Ponad 2,5 mln zł z darowizn na szpital w Gorzowie Wlkp.

Wsparcie otrzymuje także Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Łączna wartość darowizn przekracza 2,5 mln zł. Lista darczyńców jest naprawdę długa. Pieniądze na konto gorzowskiej lecznicy wpłaciły m.in. firma ICT Poland – blisko 115 tys. zł na zakup respiratora oraz 386 tys. zł darowizny, Nadleśnictwo w Rzepinie – 20 tys. zł, Żabka Polska – 60 tys. zł, Fundacja Serce na Dłoni – blisko 100 tys. zł, Fundacja Orlen – 790 tys. zł, Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta – 100 tys. zł, Gorzowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego – 40 tys. zł, Miejski Zakład Komunikacji – 60 tys. zł, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – 130 tys. zł, Inneko – 70 tys. zł, Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej – ponad 30 tys. zł, S.C. Johnson – 60 tys. zł, Agro Biznes – 44 tys. zł, Holding Zremb Gorzów SA – 173 tys. zł – na zakup respiratora i utworzenie pracowni biologii molekularnej, TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych – 50 tys. zł.

Zobacz:   Wyrzuciła przez okno 40 tys. złotych. Oszust podszył się pod policjanta

Zobacz również: Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Regioneo

Lecznica otrzymała też wiele wpłat od osób prywatnych. Jedną z nich wpłacił piłkarz Robert Lewandowski – 205 tys. zł.

Szpital w Torzymiu: wpłaty, dotacje, darowizny

Wsparcie dociera także do specjalistycznego szpitala w Torzymiu. Lecznica dostała kilkadziesiąt darowizn rzeczowych oraz kilka wpłat finansowych.