Są już najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego za październik. Średnia pensja brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosi w województwie lubuskim 6679 złotych. Takie płace w lubuskim lokują nasz region w połowie stawki regionów, gdzie zarabia się najwięcej. Lepsze wyniki osiągają między innymi województwa: Mazowieckie, Łódzkie, Zachodniopomorskie czy Śląskie.

Płace w lubuskim w górę. Duża różnica między Gorzowem  i Zieloną Górą
Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay

W naszym regionie nie musimy mieć kompleksu niskich wynagrodzeń. Przedsiębiorcy wiedzą, że przyciąganie pracowników wymaga wysokich płac. Dysproporcja między Gorzowem Wielkopolskim, a Zieloną Górą może zaskakiwać – przyznaje Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspertka rynku pracy IDEA HR Group.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Płace w lubuskim: Prawie tysiąc złotych różnicy w zarobkach między Gorzowem, a Zieloną Górą

  • Średnia płaca w województwie lubuskim wynosiła w październiku, w sektorze przedsiębiorstw 6679 złotych
  • Średnia płaca w Gorzowie Wielkopolskim to 6272 złotych brutto
  • Średnia płaca w Zielonej Górze to obecnie 7175 złotych brutto

Jak zauważają eksperci rynku pracy płace w lubuskim konsekwentnie rosną, ale ich dalszy progres zależeć będzie od wielu czynników.

Im więcej inwestycji, tym wyższe wynagrodzenia. W naszym regionie dynamicznie rozwija się przemysł, logistyka i sektor magazynowy. Widzimy także inwestycje z innych sektorów. Każda nowa firma przynosi pewne ożywienie na rynku pracy i fluktuacje pracowników. To szansa na coraz wyższe zarobki, ale i zagrożenie, gdy będziemy mieć gorszą koniunkturę gospodarczą – przyznaje Dorota Siedziniewska – Brzeźniak.

Jakie sektory płacą najwięcej?

Województwo lubuskie mniej stawia na handel i usługi czy sektor IT, a bardziej na logistykę i sektory powiązane z e-commerce oraz na przemysł. Nie da się ukryć, że pensje w tych sektorach rosną, poszukiwani są eksperci np. od automatyzacji, robotyzacji, optymalizacji procesów czy usprawnień logistycznych. Inżynierowie w województwie lubuskim są obecnie bardzo w cenie – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak.

Ekspertka IDEA HR Group spodziewa się kolejnych wzrostów wynagrodzeń w kolejnych miesiącach. Determinantem wzrostu będzie między innymi zmiana stawki płacy minimalnej i jej duży wzrost od stycznia 2024.

- REKLAMA -

Komentarze