W środę, 10 czerwca, wicemarszałek Łukasz Porycki podpisał umowy na prace remontowo-konserwatorskie, które zostaną wykonane w parafiach w Białkowie oraz Lemierzycach. – To już kolejne umowy dotyczące wsparcia lubuskich zabytków. W tym roku trafi do 37 podmiotów, w budżecie województwa zabezpieczono na ten cel 1 mln zł – mówi wicemarszałek. 

wsparcie dla lubuskich zabytków
fot. Roland Totzauer/Panoramio/Wikipedia

Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Białkowie

Dotacja w wysokości 60 tys. zł przeznaczona zostanie na remont dachu nad korpusem i zakrystią kościoła pw. św. Andrzeja Boboli w Białkowie. Zakres prac obejmuje rozbiórkę istniejącej dachówki, naprawę, oczyszczenie i uzupełnienie konstrukcji dachu, impregnację i docieplenie stropu, montaż łat, wykonanie opierzeni, montaż dachówki ceramicznej.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓
📎  Wody Polskie przebudują przeprawę w Kostrzynie nad Odrą. Wykonawca przejmuje plac budowy

Obiekt powstał w 1850 r. jako ewangelicka świątynia w miejscu istniejącego kościoła, z którego zachowano belkowy strop i znaczną część więźby. Pierwotnie wieża kościoła zakończona była latarnią, która została zniszczona prawdopodobnie podczas II wojny światowej. Dzięki dofinansowaniu Województwa Lubuskiego w 2015 roku odtworzono latarnię.

Kościół Parafialny Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lemierzycach

Dotacje w wysokości 50 tys. zł i 35 tys. zł trafiły do Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Lemierzycach. Na remont pokrycia dachowego nawy głównej – strona wschodnia kościoła parafialnego w Lemierzycach przeznaczono 50.000 zł. Zakres prac obejmuje roboty rozbiórkowe nawy głównej, roboty pokrywcze nawy głównej z dachówki karpiówki.

📎  Kontrakt programowy dla Lubuskiego. Buda: "podział ma charakter ostateczny"

Kościół został wybudowany w 1853 r. i był kościołem ewangelickim, został dwukrotnie przebudowany w latach 1897 i 1954. Korpus kościoła wzniesiony został w stylu neoromańskim, natomiast dodana w XIX wieku wieża reprezentuje cechy stylistyczne neogotyku.

Dawny kościół ewangelicki, obecnie Kościół Filialny p.w. Matki Boskiej Szkaplerznej w Głuchowie otrzymał 35 tys. zł na wymianę (remont) północnej połaci dachu nad korpusem nawowym. Będzie to kontynuacja prac budowlanych i konserwatorskich, zmierzających do powstrzymania zaawansowanych i postępujących zniszczeń zabytku

Zakres prac: rozbiórka pokrycia dachowego, rozebranie rynien i demontaż przewodów uziemiających, wykonanie nowego pokrycia dachowego.

📎  1000 słów o budownictwie: Dach. Inżynier opowiada

Budowla w architekturze neogotyckiej wzniesiona została w 1870 roku, jest obiektem trzynawowym z wydzielonym wielobocznie zamkniętym prezbiterium i wieżą od zachodu na kamiennym cokole z jasnożółtej cegły.