2020 rok okazał się szczęśliwy dla aż 33 par, które poddały się procedurze zapłodnienia in vitro w Lubuskiem w ramach samorządowego programu. – To rekordowa liczba ciąż! Ale też w 2020 r. na pomoc Lubuszanom przeznaczyliśmy więcej środków niż w minionych latach. Zaprocentowały nowym życiem! – cieszy się marszałek Elżbieta Anna Polak.

Rekordowy rok 2020. 33 ciąże in vitro w Lubuskiem
2020 rok okazał się szczęśliwy dla aż 33 par, które poddały się procedurze zapłodnienia in vitro w Lubuskiem. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels

15 grudnia br. zakończono realizację programu polityki zdrowotnej – Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców województwa lubuskiego. Dobre wieści dotarły do Urzędu wraz ze sprawozdaniem i rozliczeniem końcowym.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓
📎  Kontrole autobusów przed wakacyjnymi wyjazdami. Autokary były w fatalnym stanie

33 ciąże in vitro w Lubuskiem w czasach epidemii

Do Programu zgłosiło się 128 par, jednak część z nich ze względu na panującą epidemię COVID-19, ciąże naturalne oraz inne powody osobiste – zrezygnowało z udziału w programie. Ostatecznie po kwalifikacji medycznej w programie uczestniczyło 85 par z województwa lubuskiego oraz wykonano 97 procedur in vitro. Na  dzień 28 grudnia br. potwierdzono 33 ciąże, w tym 4 wielopłodowe. Najwięcej par było z Gorzowa Wielkopolskiego oraz Zielonej Góry. Pomimo panującej epidemii wszystkie procedury odbywały się zgodnie z procedurami bezpieczeństwa i zasadami reżimu sanitarnego.

📎  Pilotażowy Program Przeciwdziałania Niedoborowi Wody

Przypomnijmy, umowa z kliniką Invimed została podpisana na początku marca. Opierała na 499 tys. zł. W budżecie na 2021 Samorząd Województwa Lubuskiego przeznaczył 500 tys. zł na kontynuację Programu. Podstawowym warunkiem uzyskania dofinansowania do procedury zapłodnienia było zakwalifikowanie pary przez Realizatora.

Główne kryteria kwalifikacji par:
  • zamieszkanie i zameldowanie na pobyt stały na terenie województwa lubuskiego
  • niemożliwość zrealizowania przez ponad rok planów rozrodczych metodą naturalną
  • wiek kobiety w przedziale 20-40 lat według rocznika urodzenia
  • spełnienie przez parę ustawowych warunków podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie lub przystąpienie do procedury dawstwa zarodka
📎  Lubuskie: 9 mln zł na zajęcia dla dzieci i dodatkowe miejsca w żłobkach