Z Brandenburgii i Saksonii napływa do regionu lubuskiego bardzo konkretna pomoc. Niemcy pomogli nam w walce z COVID-19, do Lubuskiego dociera m.in. sprzęt, a także środki ochrony osobistej, szybkie testy antygenowe i tysiące litrów płynu do dezynfekcji.

Pomoc dla szpitala w Słubicach
Jak Niemcy pomogli nam w walce z COVID-19? Pierwsze dostawy sprzętu przyjechały do Lubuskiego już w listopadzie. Na zdjęciu transport do szpitala w Słubicach. – fot. archiwalne/UMWL, Lubuskie.pl

Lubuskie dziękuje naszym sąsiadom z Brandenburgii i Saksonii za pomoc, o którą poprosiłam w związku z zagrożeniem życia i zdrowia Lubuszan z powodu pandemii. Do naszych szpitali cały czas dociera sprzęt ratujący życie, środki ochrony osobistej i środki do dezynfekcji – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak, podczas konferencji prasowej, 3 lutego.

Przypomnijmy, że na początku listopada 2020 r. marszałek Polak napisała list z prośbą o wsparcie w walce z pandemią Covid-19 do premierów Brandenburgii i Saksonii. Oba landy to regiony partnerskie województwa lubuskiego. Umowy współpracy są wieloletnie i obejmują różne obszary. Marszałek Polak podkreślała wówczas, że w walce z COVID-19 ważna jest solidarność. – Jesteśmy teraz w momencie, który w historii zdarza się raz na sto lat. Dlatego jesteśmy zainteresowani pomocą, jaką zaoferowali Polakom nasi zachodni sąsiedzi – tłumaczyła swój apel.

Zobacz:   Zatrzymania dilerów narkotykowych w Zielonej Górze

Niemieccy partnerzy bardzo szybko odpowiedzieli. Do Lubuskiego dociera m.in. sprzęt, a także środki ochrony osobistej, szybkie testy antygenowe i 30 tys. litrów płynu do dezynfekcji. Część darów trafiła już do lubuskich szpitali, ostatnio m.in. do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Międzyrzeczu-Obrzyce, Ośrodka dla Osób Uzależnionych w Nowym Dworku. A część czeka na rozdysponowanie. Wczoraj marszałek Elżbieta Anna Polak i dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Tomasz Wróblewski sprawdzali ostatnie dostawy aparatów tlenowych.

Jak Niemcy pomogli nam w walce z COVID-19?

  • 31 aparatów wspierających oddychanie
  • 8 monitorów pacjenta
  • 2 pompy strzykawkowe
  • 3 tys. pulsoksymetrów
  • 900 szybkich testów antygenowych
  • 30 000 litrów płynu do dezynfekcji (30 pojemników po 1000 l), 380 litrów płynu do dezynfekcji (38 pojemników po 10 l)
  • 27 000 maseczek chirurgicznych, 25 000 masek KN95
  • 27 000 rękawic, 1 020 kombinezonów ochronnych, 500 par butów ochronnych, 5 000 fartuchów ochronnych z flizeliny z mankietami, 5 000 powlekanych fartuchów ochronnych bez mankietów, 2 000 okularów ochronnych