↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030 została przyjęta przez radnych wojewódzkich. Za głosowało 28 radnych, wstrzymały się 2 osoby, nikt nie był przeciw.

Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030 przyjęta
Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030 – strona tytułowa prezentacji – fot. Regioneo.pl

Założenia Strategii omówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. Cel główny to: inteligentne gospodarowanie potencjałami regionu dla osiągnięcia zrównoważonego rozwoju, spójności społecznej i przestrzennej oraz wysokiej jakości życia mieszkańców. – Wizja i cel główny zgodne są z programami rządowymi i ukierunkowaniem polityki spójności. Na podstawie Strategii będziemy pisać Regionalny Program Operacyjny i inne programy branżowe, które będą narzędziami do wykonania Strategii – podkreślała E. Polak.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030

Dokument stawia na inteligentną, zieloną gospodarkę regionalną. – Będziemy się starali wykorzystać infrastrukturę, której wcześniej nie mieliśmy. Zarzuca się nam, że nie jesteśmy innowacyjni, ale są też wskaźniki w tym obszarze, które plasują nas na wysokich miejscach np.: w zakresie przyrostu nakładów na B+R ogółem w okresie 2008-2018 jesteśmy na 1 miejscu spośród wszystkich województw. Nie mieliśmy wcześniej infrastruktury naukowo-badawczej. Teraz mamy parki naukowo-technologiczne, gdzie skutecznie może odbywać się transfer wiedzy do biznesu, budujemy Park Technologii Kosmicznych i planujemy zbudować inkubator przedsiębiorczości. Stawiamy na wzmocnienie atrakcyjności inwestycyjnej, a także na rozwój potencjałów turystycznych, ekologiczne rolnictwo i rozwój zielonej gospodarki – wyjaśniła marszałek Polak.

Postawimy na rozwój szkolnictwa oraz opieki nad najmłodszymi. Opieką otoczymy także seniorów. Chcemy zapewnić wysoką jakość i dostępność usług medycznych, bo to jest najważniejsze dla mieszkańców. Przypomnę, że z najbardziej zadłużonej ochrony zdrowia, mamy najmniej zadłużoną, więc możemy inwestować i poprawiać dostępność. Nie ma rozwoju gospodarczego bez kultury, więc tym obszarem też się zajmiemy. Będziemy wspierać społeczeństwo obywatelskie i budowanie tożsamości regionalnej. Będziemy kontynuować realizację budżetów obywatelskich – poinformowała marszałek.

Marszałek wyjaśniła również jak ważna w nowej strategii jest integracja przestrzenna regionu.

Lubuskie postawi na modernizację infrastruktury komunikacyjnej i transportowej, a także budowanie sieci teleinformatycznej. Będziemy realizować projekty mające na celu przeciwdziałanie wykluczeniu transportowemu. W planach jest także realizacja działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i publicznego, rozwój metropolii oraz wzmocnienie roli miast średnich, a także obszarów wiejskich – wyjaśniła E. Polak.

Lubuskie będzie rozwijać współpracę międzyregionalną i transgraniczną, rozwijać usługi i kompetencje cyfrowe. Będziemy dbać o atrakcyjny wizerunek województwa i wzmacniać markę Lubuskie – wyjaśniła marszałek.

Marszałek zaprezentowała także listę projektów kluczowych. – To jest pewien kompromis. Przeprowadziliśmy dwukrotnie konsultacje. Wpłynęło kilkaset propozycji, ale mamy pewne ograniczenia budżetowe – przekonywała. Odniosła się także do kwestii Miejskich Obszarów Funkcjonalnych oraz partnerstw wpisanych do Strategii. – Tam, gdzie było uzasadnienie stworzenia MOF lub ich rozszerzenia, tam to umożliwiliśmy. Akceptujemy wszystkie partnerstwa, wymagaliśmy chociaż listu intencyjnego i udało się kilka takich partnerstw wpisać. Wprowadziliśmy też na wniosek radnych zapis, że nie jest to zamknięty katalog partnerstw – wyjaśniła.

Podczas prac nad Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030 swoje uwagi zgłaszali radni województwa oraz samorządowcy. Poprawki zgłoszone i zaakceptowane przez zarząd omówił Maciej Nowicki – dyrektor departamentu rozwoju regionalnego.

Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030 – debata

Podczas dyskusji nad dokumentem Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030, głos zabrał poseł Jacek Kurzępa. – Chciałbym pogratulować Strategii. Przestudiowałem ją skrupulatnie. Dzisiejsza debata i ilość poprawek jest imponująca i wskazuje na rzeczowość i skrupulatność. Słabością tej strategii jest to, że jest uniwersalna, że niewystarczająco mocno zakorzeniona jest w specyfice regionu – podkreślał.

Głos w dyskusji zabrał także burmistrz Świebodzina Tomasz Sielicki, który odniósł się do kontrowersji wokół budowy spalarni w gminie Świebodzin. – W dokumencie pojawia się taki zapis w autopoprawkach, żeby taki dopisek się pojawił. Pojawiły się głosy, że to mogłoby być ze szkodą dla Gorzowa, który jest już bardzo zaawansowany w pracach nad budową spalarni. Chciałbym zaproponować, aby ten zapis ograniczyć tylko do Gorzowa i pozostawić dopisek inne lokalizacje z uwzględnieniem wymogów środowiskowych – poinformował. Stanowisko burmistrza poparł radny Zbigniew Kołodziej, który poinformował, że klub radych PSL będzie głosował za przyjęciem dokumentu Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Zarząd województwa przyjął autopoprawkę.

W imieniu klubu Bezpartyjni Samorządowcy głos zabrał radny Sławomir Kowal. – Jesteśmy generalnie za przyjęciem Strategii. Jesteśmy przeciwnikami wpisywania z nazw inwestycji takich jak np. spalarnie – podkreślał. Poinformował, że klub przedstawił swoje uwagi na spotkaniu z zarządem. Dotyczyły one m.in. zapisków o wykorzystaniu energii słonecznej, sieci energetycznych, wykorzystania OZE oraz gospodarki odpadami. Radni w części przegłosowali wniesione poprawki.

W imieniu klubu Platformy Obywatelskiej głos zabrał radny Sebastian Ciemnoczołowski. – Popieramy ten dokument, który jest strategiczny dla rozwoju regionu. Prace nad nim trwały dwa lata. Został dobrze przygotowany i szeroko skonsultowany. Jest niezbędny także w kontekście wykorzystania środków europejskich. Większość złożonych postulatów została merytorycznie rozpatrzona. – zaznaczył. Mówił również, że dzięki kompromisom, Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030 jest dokumentem optymalnym i oczekiwanym przez radnych i mieszkańców.

W imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości głos zabrała radna Małgorzata Gośniowska-Kola. – Doceniamy ogromną pracę nad Strategią. Jej wielkim mankamentem jest to, że mało się wyróżnia na tle innych strategii i powiela stwierdzenia dot. inwestycji kluczowych. Wszyscy jesteśmy za rozwojem województwa i dołożymy wszelkich starań, żeby tak było  – podkreślała.

Radny Kazimierz Łatwiński prosił o powtórne rozpatrzenie wniosków. Jeden z nich dotyczył opracowania koncepcji drogi ekspresowe S3-bis, co pozwoli uniknąć obciążenia drogi S3 oraz kolejne uwagi dot. budowy linii kolejowej – łącznicy Kostrzyn-Szczecin. Poprawki zostały przyjęte.

Radny Zbigniew Kościk, który poinformował, że będzie głosował za przyjęciem projektu ale, krytycznie odniósł się do języka użytego w dokumencie. Wyjaśnił, że Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030 ma tendencję do skrótów, które niewiele znaczą. Skrytykował także odniesienia do tożsamości oraz brak odniesień do polskości.

Radna Aleksandra Mrozek odniosła się do zapisów odnoszących się do obszaru turystyki. – Program rozwoju turystyki, konsultowany był ze środowiskiem turystycznymi. W nim zapisy, że turystyka to jeden z największych potencjałów regionu, że program obejmuje szereg działań, których realizacja pozwoli zbudować konkurencyjną branżę turystyczną, zachęci turystów do odwiedzin i zapewni integrację środowiska. Zapisane tam priorytety nie zostały zrealizowane w sposób satysfakcjonujący. Ze zdziwieniem przyjmuję, że nie pojawiły się w nowym dokumencie – podkreślała.

Radny Bogusław Motowidełko wnioskował o uwzględnienie wniosku o poprawę żeglowności Odry i ujęcie w strategii wzmocnienie portu w Krośnie Odrzańskim.

Radna Beata Kulczycka wnioskowała aby Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030 zawierała zapis o transgranicznych ścieżkach rowerowych. Poprawka jednak nie została przyjęta.

Członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak podkreślał, że Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030 wytycza cele i pokazuje możliwości. Odniósł się także do informacji dot. depopulacji regionu. Poinformował, że jeżeli chodzi o spadek liczby ludności jesteśmy w dole tabeli regionów. Podkreślał, że trend depopulacyjny dotyczy także Europy.

Ogółem zarząd przyjął 42 autopoprawki i 13 zapisów, które uzupełniają wcześniej przyjęte sformułowania. – Dziękuję radnym za złożenie tak dużej ilości wniosków oraz wspólną pracę – podsumowała marszałek Elżbieta Anna Polak. – Zapisy w Strategii są otwarte i nie wykluczają realizacji żadnej ze zgłoszonych przez państwa inwestycji – dodała.

- REKLAMA -