W Gorzowie Wlkp. powstanie Regionalne Centrum Przedsiębiorczości oraz specjalny inkubator dla firm. Za realizację pierwszego projektu odpowiada Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa. Druga inwestycja to pomysł Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego. Zadania są warte łącznie prawie 24 mln zł. Umowy na dofinansowanie tych inicjatyw podpisano w środę, 10 czerwca.

regionalne centrum przedsiębiorczości
fot. Pixabay

Regionalne Centrum Przedsiębiorczości

W uroczystym podpisaniu umowy wzięli udział nie tylko beneficjenci, ale także zaproszeni gości. W ich obecności parafowano m.in. umowę na Regionalne Centrum Przedsiębiorczości. Ma ono wspierać regionalne firmy w zakresie doradztwa, szkoleń, działań informacyjnych oraz finansowych. – Szczególnie w tych trudnych czasach wiemy, jak bardzo przedsiębiorcy potrzebują pomocy. Cieszę się, że projekty są ukierunkowanie zarówno na już istniejący biznes, jak i firmy dopiero rozpoczynające działalność. Podpisane umowy powinny zdynamizować rozwój gospodarczy Gorzowa Wielkopolskiego i całego regionu  – mówił członek zarządu Marcin Jabłoński.

Zobacz:   Koncert ABBA Symfonicznie w Gorzowie Wlkp.

Każdy krok w stronę przedsiębiorców jest krokiem w drodze do rozwoju kraju. Niewiele osób, które dzisiaj rządzi to rozumie, ale cieszę się, że dostrzega to zarząd województwa lubuskiego – wtórował senator Władysław Komarnicki.

Wartość budowy RCP to 10,3 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego 2020 wyniosło 8,4 mln zł. Centrum będzie się mieściło w zabytkowej willi Jaehnego, która zostanie odnowiona w ramach inwestycji. – Mądrze wykorzystamy ten obiekt – mówił Stanisław Owczarek, dyrektor izby ZIPH.

Zobacz:   Nietrzeźwy kierowca zatrzymany dzięki czujności policjanta po służbie. Wcześniej spowodował kolizję

Inwestycję docenił również prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki. – Budynek odzyska blask. Wrócą jego dobre funkcje, będzie pozytywnie kojarzony – tłumaczył samorządowiec.

Inkubator przedsiębiorczości

Ta inwestycja ma kosztować ponad 13 mln zł i powstanie przy ul. Targowej. Realizacja nie byłaby jednak możliwa bez pomocy z UE, bo dotacja wyniosła bowiem blisko 9 mln zł. – W ramach projektu postawiliśmy sobie trzy cele. Po pierwsze wzmocnić inkubację mikro i małych firm oraz startupów. Po drugie zwiększyć nakłady na innowacje, badania i rozwój. Po trzecie umocnić markę GOT – mówi Justyna Kmietowicz, prezes Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego.

W ramach inkubatora firmy mogą liczyć m.in. na wsparcie finansowe, ale także nowoczesne biura oraz pomoc w ochronie własności intelektualnej. – Inkubator będzie służył młodym, ambitnym, przedsiębiorczym ludziom. Wszystko po to, aby Gorzów Wlkp. się rozwijał – zapewniała poseł Krystyna Sibińska.

Zobacz:   Poprawa dostępności usług publicznych dla osób niepełnosprawnych w Gubinie dzięki grantowi

Środki unijne zmieniają województwo lubuskie

Podpisanie umów było także okazją do podsumowań. – Gospodarka i innowacje to oczywisty priorytet UE oraz samorządu województwa. W ramach RPO na ten cel zapisano blisko 750 mln zł.  Podpisaliśmy już ponad 200 umów, rozdysponowując w ten sposób ponad 600 mln zł i dziś liczby te znów się powiększą – tłumaczył członek zarządu Marcin Jabłoński.

Dzięki RPO podpisano łącznie już ponad 1000 umów o wartości przeszło 3,1 mld zł.