Szczepienia przeciwko grypie mogą przyczynić się do polepszenia stanu zdrowia osób w wieku 65+ i zmniejszenia zachorowalności. W 2021 roku w budżecie województwa lubuskiego przeznaczono 1 mln zł na szczepienia seniorów przeciw grypie. Wnioski można było składać do końca kwietnia. Wiadomo już ile zgłoszeń wpłynęło oraz ile osób ma zostać objętych programem.

Szczepienia przeciw grypie dla seniorów w Lubuskiem. Wpłynęło 12 wniosków o dotacje
fot. Pixabay

Od początku roku w całym kraju trwają szczepienia przeciw COVID-19. Należy jednak pamiętać, że nie tylko choroba układu oddechowego wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 może być dla ludzi, szczególnie tych w podeszłym wieku, śmiertelnie niebezpieczna. Również grypa może zabić. Dlatego warto się zaszczepić.

Zobacz:   T-Mobile zapowiedział wyłączenie sieci 3G w Lubuskiem. Kiedy i co to oznacza dla klientów?

Lubuskie: Szczepienia przeciw grypie dla seniorów. Wpłynęło 12 wniosków

Na szczepienia przeciw grypie seniorów w wieku 65+ w budżecie województwa lubuskiego na 2021 r. przeznaczono 1 mln zł. – Dotacje dla powiatów i gmin będą przeznaczana na poziomie 50 proc. Szczepienia odbędą się oczywiście we właściwej porze. Nie ma w tym roku nic ważniejszego niż szczepienia – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.

Wnioski na realizację programu szczepień przeciwko grypie dla seniorów można było składać od 15 lutego do końca kwietnia br. W sumie wpłynęło 12 wniosków od gmin i powiatów, na łączną kwotę blisko 300 tys. zł. Gminy i powiaty szczepieniami planują objąć łącznie ponad 9,5 tys. osób w wieku 65+.

Zobacz:   Bezpłatne badania kolonoskopowe dla mieszkańców pięciu powiatów. Kryteria kwalifikacji

Wnioski jednostek samorządu terytorialnego rozpatrywać będzie czteroosobowa komisja, a zatwierdzać Sejmik. Czas realizacji programu: do 15 grudnia 2021 r.

Grypa szczególnie niebezpieczna dla seniorów

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego. W 2019 roku w Polsce zarejestrowano 4,8 mln zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę. Jej przebieg może być szczególnie groźny dla osób z grup ryzyka. Największy odsetek zgonów notuje się wśród seniorów.

Szczepienia przeciwko grypie mogą przyczynić się do polepszenia stanu zdrowia osób w wieku 65+ i zmniejszenia zachorowalności.