114 par zgłosiło się do programu in vitro, który od 4 lat finansuje samorząd województwa. To już czwarta edycja programu realizowanego przez samorząd województwa. W tym roku na ten cel przeznaczono 500 tys. zł. – Widzimy, że osoby dotknięte problemem niepłodności potrzebują naszego wsparcia, dlatego kontynuujemy te działania – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.
Program dofinansowania in vitro w województwie lubuskim od pierwszej edycji spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. W tym roku nie ma już wolnych miejsc bo zgłosiło się aż 114 par. Stworzono listę rezerwową na której kilka kolejnych par oczekuje jeśli zwolnią się miejsca np. w przypadku brak kwalifikacji medycznej czy rezygnacji. W maju wykonano 21 procedur medycznych a na przełomie maja i czerwca powinny urodzić się kolejne dzieciaczki z zeszłorocznego programu. A potem kolejne po okresie wakacyjnym.
Przypomnijmy, 2020 rok okazał się szczęśliwy dla aż 33 par, które poddały się procedurze zapłodnienia in vitro w ramach samorządowego programu. – To rekordowa liczba ciąż. Ale też w 2020 r. na pomoc Lubuszanom przeznaczyliśmy więcej środków niż w minionych latach. Zaprocentowały nowym życiem! – cieszy się marszałek Elżbieta Anna Polak.
Głównym celem programu „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców województwa lubuskiego” jest ograniczenie zjawiska niepłodności i bezdzietności u par kwalifikujących się do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego.
Kto może przystąpić do programu?
Do programu dofinansowania in vitro dla mieszkańców województwa lubuskiego mogą przystąpić pary, które nie mogą zajść w ciążę poprzez naturalną koncepcję oraz spełniają poniższe wymogi formalne oraz medyczne.
Głównymi kryteriami kwalifikacji par są:
- zamieszkanie i zameldowanie na pobyt stały na terenie województwa lubuskiego
- niemożliwość zrealizowania przez ponad rok planów rozrodczych metodą naturalną
- wiek kobiety w przedziale 20-40 lat według rocznika urodzenia
- spełnienie przez parę ustawowych warunków podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienie do procedury dawstwa zarodka
Realizatorem programu jest Medi Partner sp. z o.o. z Warszawy, a świadczenia wykonywane są w klinice InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa w Poznaniu.