114 par zgłosiło się do programu in vitro, który od 4 lat finansuje samorząd województwa. To już czwarta edycja programu realizowanego przez samorząd województwa. W tym roku na ten cel przeznaczono 500 tys. zł. – Widzimy, że osoby dotknięte problemem niepłodności potrzebują naszego wsparcia, dlatego kontynuujemy te działania – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

In vitro w Lubuskiem: Do programu zgłosiło się 114 par. Brak wolnych miejsc
fot. Pixabay

Program dofinansowania in vitro w województwie lubuskim od pierwszej edycji spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. W tym roku nie ma już wolnych miejsc bo zgłosiło się aż 114 par. Stworzono listę rezerwową na której kilka kolejnych par oczekuje jeśli zwolnią się miejsca np. w przypadku brak kwalifikacji medycznej czy rezygnacji. W maju wykonano 21 procedur medycznych a na przełomie maja i czerwca powinny urodzić się kolejne dzieciaczki z zeszłorocznego programu. A potem kolejne po okresie wakacyjnym.

Zobacz:   Nowe tablice informacyjne i edukacyjne na terenie obszarów Natura 2000 w Lubuskiem

Przypomnijmy, 2020 rok okazał się szczęśliwy dla aż 33 par, które poddały się procedurze zapłodnienia in vitro w ramach samorządowego programu. – To rekordowa liczba ciąż. Ale też w 2020 r. na pomoc Lubuszanom przeznaczyliśmy więcej środków niż w minionych latach. Zaprocentowały nowym życiem! – cieszy się marszałek Elżbieta Anna Polak.

Głównym celem programu „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców województwa lubuskiego” jest ograniczenie zjawiska niepłodności i bezdzietności u par kwalifikujących się do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

Zobacz:   Nowe tablice informacyjne i edukacyjne na terenie obszarów Natura 2000 w Lubuskiem

Kto może przystąpić do programu?

Do programu dofinansowania in vitro dla mieszkańców województwa lubuskiego mogą przystąpić pary, które nie mogą zajść w ciążę poprzez naturalną koncepcję oraz spełniają poniższe wymogi formalne oraz medyczne.

Głównymi kryteriami kwalifikacji par są:

  • zamieszkanie i zameldowanie na pobyt stały na terenie województwa lubuskiego
  • niemożliwość zrealizowania przez ponad rok planów rozrodczych metodą naturalną
  • wiek kobiety w przedziale 20-40 lat według rocznika urodzenia
  • spełnienie przez parę ustawowych warunków podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienie do procedury dawstwa zarodka
Zobacz:   Nowe tablice informacyjne i edukacyjne na terenie obszarów Natura 2000 w Lubuskiem

Realizatorem programu jest Medi Partner sp. z o.o. z Warszawy, a świadczenia wykonywane są w klinice InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa w Poznaniu.