Na najmłodszych mieszkańców Kłodawy czekają nowe przedszkole i żłobek, które sfinansowane zostały ze środków unijnych. Nowe przedszkole w Kłodawie oraz żłobek gminny rozpocznie działalność od 1 września. W nowoczesnej placówce znajduje się 7 oddziałów przedszkolnych i 2 żłobkowe, które zapewnią opiekę dla 50 dzieci w wieku do lat 3.

Nowe przedszkole w Kłodawie robi wrażenie. Placówka ze zapewni opiekę dla 250 dzieci
Nowy żłobek gminny i przedszkole w Kłodawie jest jedną z najnowocześniejszych w województwie lubuskim – fot. LUW

Budowa nowego przedszkola ze żłobkiem w Kłodawie dobiegła końca. W placówce znajdują się miejsca dla około 250 dzieci. Parterowy, nowoczesny budynek posiada 7 oddziałów przedszkolnych i 2 żłobkowe (dla 50 dzieci). Nowe miejsce do zabawy i rozwoju najmłodszych mieszkańców Kłodawy wyposażone jest w kolorowe, przestronne sale, szerokie korytarze, nowoczesne łazienki, kuchnię i zaplecze socjalne. Posiada również wewnętrzny plac zabaw. Wokół placówki powstały tereny rekreacyjne oraz bezpieczne parkingi. To pierwsza tego typu placówka w gminie z opieką dla dzieci do lat 3.

Zobacz:   Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna działa już 25 lat

W Gminie Kłodawa powstał jeden z najnowocześniejszych obiektów żłobkowo-przedszkolnych w województwie lubuskim. Dzięki zaangażowaniu wójt Anny Mołodciak w gminie zbudowano pierwszy żłobek. Od września w parterowym budynku znajdzie się siedem oddziałów przedszkolnych i dwa żłobkowe dla ponad 200 maluchów – mówił wicemarszałek Łukasz Porycki.

Nowy żłobek i przedszkole w Kłodawie już otwarte

Jak podkreślał wicemarszałek tak wielkie przedsięwzięcie nie byłoby możliwe gdyby nie wsparcie m.in. z Europejskiego Funduszu Społecznego w kwocie ponad 3 mln zł. Od początku obecnej perspektywy UE w województwie powstało 1 200 nowych miejsc w żłobkach i ponad 3 500 miejsc w przedszkolach za ponad 96 mln zł.

–  Jest to kolejna inwestycja w naszym województwie, która jest finansowana w znacznej mierze ze środków rządowych, z programu Maluch Plus. Nowoczesny obiekt ze wspaniałą infrastrukturą, przedszkole i 50 miejsc dla dzieci do lat 3. Rodzice mogą być dzisiaj szczęśliwi, że w Kłodawie jest miejsce gdzie ich dzieci będą miały wspaniałą opiekę – powiedział w czasie otwarcia wojewoda Władysław Dajczak.

Zobacz:   Gorzów Wlkp.: Wojewoda spotkał się z przedszkolakami

Wojewoda zwrócił uwagę na fakt, że to już 42 takie miejsce w Lubuskiem na 82 gminy, gdzie mamy miejsca opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. – Cieszę się i będę namawiał kolejne samorządy, aby w najbliższym czasie decydowały o takich inwestycjach bo wiem, że są one bardzo oczekiwane przez rodziców – podkreślił wojewoda.

Cieszę się, że tak strategiczna inwestycja powstała w tak krótkim czasie i jest najważniejszą w ostatnim dziesięcioleciu – powiedziała podczas uroczystości Anna Mołodciak, Wójt Gminy Kłodawa.

Koszty utworzenia żłobka w Kłodawie wyniosły ponad 2,4 mln zł, a kwota dofinansowania przekroczyła 2 mln zł. Drugi projekt dofinansowany ze środków europejskich dotyczył zwiększenia dostępności do edukacji przedszkolnej w gminie Kłodawa dzięki utworzeniu 50 nowych miejsc opieki. Wartość projektu wyniosła ponad 841 tys. zł, wartość dofinansowania to kwota 715 211,25 zł. Inwestycja została dofinansowana również z programów zewnętrznych i jest jedną z największych i najbardziej kosztownych inwestycji w gminie. 

Zobacz:   Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna działa już 25 lat

Jak podkreślał wicemarszałek, to bardzo dobry sposób na wykorzystywanie środków z UE. – Dzięki nim pomoc otrzymują nie tylko dzieci, ale także ich rodzice, którzy mogą wrócić do pracy. Poprawa infrastruktury w zakresie edukacji to najlepiej wydane pieniądze – mówił Łukasz Porycki.